© M. Boggreve



"Two souls, one mind"
De Telegraaf

"Under their hands, the two pianos form one flowing instrument"
De Volkskrant

"It is like driving a pair of BMWs"
Michael Schønwandt (Maestro)


BEETHOVEN SCHUBERT POULENC SAY STRAVINSKY
LUCAS & ARTHUR
JUSSEN
dört el piyano

3 EKİM 2018 Çarşamba 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

İstanbul Resitalleri, 12. Sezonu'nu dört el piyanodaki eşsiz uyumu ile "İki Ruh Tek Beden!" olarak tanımlanan; yeni kuşağın sıra dışı ve enerji dolu piyanistleri Lucas ve Arthur Jussen Kardeşler ile açıyor!

Hollandalı Kardeşler Lucas (1993) ve Arthur (1996) henüz daha 8 yaşlarında ilk ödüllerini almaya başladılar; Maria João Pires'in özel öğrencisi oldular ve son yıllarda dünya klasik müzik arenasında Jussen Kardeşler olarak adlarından söz ettiriyorlar. Solo ve duo performanları ile hem basının hem de izleyicilerin büyük beğenisini kazanan Jussen Kardeşler, aralarında Lang Lang'ın da bulunduğu bir çok ünlü isimle işbirliği yaptılar. Fazıl Say da Jussen Kardeşler için "Night" isimli bir eser besteledi.


+ +

Hollanda Kralı Kral Willem-Alexander ve Kraliçe Maxima'ya 2014'teki ilk resmi Polonya ziyaretlerinde eşlik eden Jussen Kardeşler aynı zamanda Kralın annesi Kraliçe Beatrix onuruna da bir çok kez konser verdi. Royal Concertgebouw Orkestrası ile çaldıkları ilk konserlerinin ardından Hollanda basınında NRC Handelsblad "Jussen Kardeşler başarıya ulaştı!" diye yazdı. Biri 14 diğeri 17 yaşındayken ilk albümleri uluslararası klasik müzik arenasının en saygın ve prestijli plak şirketlerinden Deutsche Grammophon etiketiyle yayınlandı. 2010 yılında çıkan ve Beethoven seslendirdikleri bu albümleri "Platinum" statüsüne ulaşırken ayrıca dinleyiciler tarafından verilen "Edison Klassiek Publieksprijs" Ödülü'nü de aldı.

İlk müzik eğitimlerini doğdukları yer olan Hilversum'da hocaları Leny Bettman'dan alan Jussen Kardeşler'den Lucas (1993) 2001'de Rotterdam Piano Festivali'nde düzenlenen yarışmanın finalistlerinden oldu. Üç yıl sonra kardeşi Arthur (1996) ise 2004'te Genç Müzik Yeteneği Vakfı tarafından düzenlenen ulusal yarışmada "Yılın Genç Müzisyeni" ödülünü kazandı. Ertesi sene yaklaşık bir yıl boyunca Portekiz ve Brezilya'da Portekizli ünlü piyano virtüözü Maria João Pires'ten özel dersler aldılar. Müzik eğitimlerine Hollanda'da ünlü hocalardan Jan Wijn ve Ton Hartsuiker ile devam ettiler. Arthur Jan Wijn ile müzik çalışmalarına devam ederken Lucas Amerika'da piyanist Menahem Pressler (1923) ve Madrid'de Rus piyanist Dmitri Bashkirov (1931) ile müzik çalıştı.

Jussen Kardeşler, birlikte ilk olarak ise 2011'de Concertgebouw Genç Yetenek Ödülü'nü aldılar; iki yıl sonra 2013'te bu kez Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Dinleyici Özel Ödülü'ne layık görüldüler. Aynı yıl Hollandalı besteci Theo Loevendie (1930) tarafından kendileri için özel olarak yazılmış "iki piyano için beste" eserinin dünya prömiyerini birlikte yaptılar.

Royal Concertgebouw başta olmak üzere aralarında Rotterdam Filarmoni, Hague Filarmoni, Radio Chamber Filarmoni gibi orkestralarında da bulunduğu Hollandalı neredeyse tüm orkestralarla aynı sahneyi paylaştılar. Dallas Senfoni, Hong Kong Filarmoni, Londra Oda Orkestrası, MDR Senfoni ve Şangay Senfoni gibi orkestralar da aynı sahneyi paylaştıkları uluslararası orkestralar arasında yer alıyor. Birlikte çalıştıkları şefler arasında ilk akla gelen isimler ise Jaap van Zweden, Claus Peter Flor, Elihu Inbal, Jan Willem de Vriend, Stéphane Denève, James Gaffigan, Sir Neville Marriner ve Frans Brüggen. Ünlü La Roque d’Anthéron Piyano Festivali ve Klavier- Festival Ruhr gibi festivallerden davetler alan Jussen Kardeşler, Concertgebouw'un "Master Pianists" ve "Robeco" piyano serilerinde de sahne aldılar. Deutsche Grammophon etiketiyle yayınlanmış 5 albümü bulunan, Steinway özel sanatçısı olan Jussen Kardeşler, bugün Güney Kore, Çin ve Japonya'dan Avrupa'ya uzanan konserleri ile büyük beğeni topluyorlar.





VIDEO
Schubert Fantasie in F minor
Night | Fazil Say

P R O G R A M

BEETHOVEN
Kont Waldstein'ın teması üzerine varyasyonlar, WoO 67

SCHUBERT
Fantezi, Fa minör, D.940

POULENC
4 El Piyano Sonatı

SAY
Gece

***

STRAVINSKY
Bahar Ayini





.................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER:150TL - 200TL - 250TL - 300TL
Tel: 0216 556 9800 biletix.com

 


"İstanbul Resitalleri, artık İstanbul’un vazgeçilmez konser dizilerinden biri…."
Evin İlyasoğlu



Her Okula 1 Piyano

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Karim Said
12 Haziran 2018
Sonraki Resital
Alexandre Tharaud
13 Kasım 2018
  AKBANK THE SEED SAKIP SABANCI MÜZESİ Turkish Airlines  
    Nobel Ilaç    
  HERTZ PERA PALAS GL EVENTS  
  ANDANTE MAS Daily Sabah  
  KIYI JOY FM Flamm MNG Kargo  
  DSIGN Joy Jazz EUROMESSAGE  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

 

 

M&K

Hosted by