© Stéphanie Stefan" His playing is top notch... A pianist to LISZTEN out for! "
MusicWeb International

" One of the best Scarlatti of the new generation."
Revista "Ritmo

" He left me stunned and speechless from the first notes, and I’m still recovering! "
Gramophone

"Both subtle and powerful, with an unlimited capacity for phrasing and expressing depth poetically in the most terrifying passages, while almost ignoring the innumerable difficulties that these scores contain, Filipec has devoted himself entirely to making music."
La Nación (Buenos Aires)
LISZT FRIEDMAN
GORAN FILIPEC
piyano

13 MART 2019 Çarşamba 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

"Piyanonun Paganinisi!" 37 yaşındaki Hırvat piyanist, en son çıkan Paganini albümü ile geçmişte Horowitz, Brendel. Kocsis ve Pollini gibi isimlere verilen "Ferenc Liszt Society Grand Prix du Disque" ile ödüllendildi. Kazandığı yarışmalar ve Naxos etiketiyle yayınlanan albümleri ile büyük beğeni toplayan Goran FILIPEC, Mart'ta İstanbul Resitalleri'nde!

2016'da Naxos etiketiyle yayınlanan "Paganini" albümü Budapeşte Frenc Liszt Cemiyeti tarafından "Grand Prix du Disque" ile ödüllendirilen Goran Filipec, klasik müzik severlerin ve eleştirmenlerin kalplerini fethetme konusunda her daim başarılı bir piyanist. Sanatçı, bilinen standart piyano repertuarının yanı sıra klasik ve romantik repertuarın virtüözitelik gerektiren unutulmuş müzik hazinelerini keşfetme ve yorumlama konusunda da ayrıca bir usta.  

+ +

1981 Rijeka (Hırvatistan) doğumlu Goran Filipec, ülkesi Hırvatistan'da "Ino Mirkovich" Müzik Akademsi'nde aldığı müzik eğitimin yanı sıra çalışmalarına Almanya'da Köln'de Hochschüle Musik'te , İtalya'da Oxana Yablonskaya Piyano Enstitüsü'nde, Rusya'da Moskova Devlet Konservatuarı'nda, Hollanda'da Hollanda Kraliyet Konservatuarı'nda ve Fransa'da Paris Konservatuarı'nda devam etti. Doktora tezi ise Sorbonne Üniversitesi'nden.

Japonya'dan Avrupa ve Amerika'ya uzanan geniş bir coğrafyada resital ve konserler veren Goran Filipec başarılı performansları ile büyük beğeni topluyor. Sanatçı, birçok uluslararası piyano yarışmasında ödüllerle onurlandırıldı. Goran Filipec'in ödül kazandığı yarışmalar arasında Franz Liszt - Premio Mario Zanfi, Concurso de Parnassos, José Iturbi Uluslararası Müzik Yarışması ve Gabala Uluslararası Piyano Yarışması yer alıyor.

Goran Filipec'in sahneye çıktığı prestijli salonlar arasında Carnegie Hall (New York), Mariinsky Theatre (St. Petersburg), Auditorium di Milano, Minato Mirai Hall, Philharmonie de Paris ve Palace of Arts (Budapeşte) yer alıyor. Liverpool Filarmoni Orkestrası, Moskova Senfoni Orkestrası, Kodály Filarmoni Orkestrası, Berlin Senfoni Orkestrası, Teatro Colón Senfoni Orkestrası ve Zagreb Filarmoni Orkestrası aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında ilk akla gelenler. Sanatçı, St. Petersburg Contemporary Piano Faces Festivali, Dubrovnik Yaz Festivali ve Progetto Martha Argerich Festivali gibi festivallerden de davetler alıyor.


İlk solo albümünü 2007'de kaydeden sanatçının en son 2018'de Naxos etiketiyle piyasaya çıkan Liszt albümü ile birlikte yayınlanmış toplam 8 albümü bulunuyor.
VIDEO
Prokofiev: Piano concerto No 3
F. Chopin: Valse op. 64 No 2

P R O G R A M

LISZT
Hac Yılları I. Kitap İsviçre’den “Cenevre Çanları” S.160/9

Hac Yılları I. Kitap İsviçre’den “Obermann Vadisi” Mi minör, S.160/6

Hac Yılları II. Kitap İtalya’dan “Dante’yi Okuduktan Sonra: Sonat Biçiminde Fantezi” S.161/7

***

LISZT                             
6 Büyük Paganini Etüdü

I. “Tremolo” Non troppo lento
II. “Octave” Andantino capriccioso
III. “La Campanella” Allegretto
IV. “Arpeggio” Vivo
V. “La Chasse” Allegretto
VI. “Theme and variations” Quasi presto

IGNAZ FRIEDMAN

Paganini Teması Üzerine Varyasyonlar, Op. 47/b
Tema ve 17 Varyasyon  

 
.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır. Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER:150TL - 200TL - 250TL - 300TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com

"İstanbul Resitalleri hayatımıza kıymetli bir kazanç olarak girdi."
Gülsin Onay

 

Her Okula 1 Piyano

 


Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Andrew Tyson
15 Şubat 2019
Sonraki Resital
Stephen Kovacevich
12 Nisan 2019
  AKBANK THE SEED SAKIP SABANCI MÜZESİ Turkish Airlines  
  Nobel Ilaç  
  HERTZ Swissotel GL EVENTS  
  ANDANTE MAS Daily Sabah  
  KIYI JOY FM Flamm MNG Kargo  
  DSIGN Joy Jazz EUROMESSAGE  
         

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by