©".. listening to Kovacevich’s music making is ¬experiencing a musician completely absorbed in his craft. Every phrase had shape, purpose and integrity. He draws on a seemingly infinite dynamic palette, particularly at the quiet end of the spectrum. Kovacevich’s interpretations are like no one else’s and always emanate directly from the heart. The audience sat spellbound throughout, drinking in Kovacevich’s musical message of wisdom, peace, resignation and hope."
Washington Post

"Stephen Kovacevich gave a masterclass in subtlety by playing the Mozart Piano Concerto No.24 at a volume level that rarely rose above a whisper. The touch was delicate yet clear and firm, every note counted."
Los Angeles Times

"Stephen Kovacevich is a master to be admired; faithful to the spirit of the music yet always individual, his pianistic artistry reside in his sculpted sound, risk-taking, utmost focus and uniquely attractive, variegated touch."
International Piano

"Kovacevich lifted the lid on the music’s subtleties, its spontaneity and diversity of colour… he elucidated the character of each variation, at times with delicacy and lightness but also with power, acuity of rhythm and, above all, with a firm sense that the work, for all its sly diversions, had structure and cohesion, grandeur and inevitability."
The Daily Telegraph


BACH BEETHOVEN SCHUBERT
STEPHEN KOVACEVICH piyano

12 NİSAN 2019 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Ünlü İngiliz şef Leopold Stokowski, günümüzün efsanevi piyanistlerinden Stephen Kovacevich için yazdığı bir notta şöyle diyor: “Philadelphia Orkestrası ile yapmaya çalıştığım şeyi, ayaklarınızla yapıyorsunuz!" Efsanevi piyanist Nisan'da İstanbul Resitalleri'nde!"

11 yaşından beri sahnelerde olan 1940 Los Angeles doğumlu Amerikalı piyanist Stephen Kovacevich, hem müzikal anlamda hem de teknik olarak risk almaktan korkmayan cesur bir piyanist olarak biliniyor.

+ +

18 yaşında İngiliz piyanist Myra Hess (1890-1965) ile müzik çalışmak için Londra'ya giden ve daha sonra da İngiltere merkezli yaşayan sanatçı, ilk Wigmore Hall konserini 1961'de 21 yaşında verdi. O yıllarda üvey babasının soyadını kullanan ve Stephen Bishop olarak sahneye çıkan sanatçı daha sonra isminin başka bir Amerikalı besteci ile karıştırılıyor olması nedeniyle 1970'lerde Hırvat olan babasının soyadını kullanmaya başladı. Özellikle Beethoven, Brahms, Mozart ve Chopin yorumlarıyla hayranlık uyandıran Stephen Kovacevich, uzun yıllardır klasik müziğin uluslararası arenasında büyük orkestralar ve önemli şeflerle aynı sahneyi paylaşıyor.

Birlikte sahneye çıktığı orkestralar arasında San Francisco Senfoni Orkestrası, Rotterdam Filarmoni, BBC Senfoni Orkestrası, Montreal Senfoni Orkestrası, Bournemouth Senfoni Orkestrası, Yomiuri Nippon Senfoni Orkestrası, Sydney Senfoni Orkestrası gibi önemli orkestralar sayılabilir. Aynı sahneyi paylaştığı efsanevi şefler arasında ise Hans Graf, Bernard Haitink, Kurt Masur(1927-2015), Simon Rattle, Georg Solti (1912-1997) Colin Davis(1927-2013), David Zinman, Jacek Kaspszyk, John Nelson ve Vladimir Ashkenazy gibi isimler yer alıyor. Queen Elisabeth Hall International Piano Series, Verbier Festivali, Lugano Festivali, Hamburg'da Martha Argerich Festivali de Stephen Kovacevich'in sahneye çıktığı festivallerden bazıları.

Stephen Kovacevich, Jacqueline du Pré, Martha Agerich, Steven Isserlis, Nicola Benedetti, Nigel Kennedy, Lynn Harrell, Gautier Capuçon, Renaud Capuçon, Kyung-wha Chung, Truls Mørk, Emmanuel Pahud, Anna Larsson, Alina Ibragimova ve Philippe Graffin gibi dünyaca tanınmış isimlerle ortak çalışmalarda yer aldı. 

1960 ve 1970'lerde Philips etiketiyle yayınlanan albümleri, 1990'lardan sonra EMI plak şirketinden çıkmaya başladı. Decca ise efsanevi piyanistin 75. yılını onun Philips'ten miras kayıtlarından oluşan 25CD'lik bir setini yayınlayarak kutladı. 2008'de neredeyse ilk kaydından 40 yıl sonra Onyx etiketiyle yayınlanan, Beethoven’ın Diabelli Varyasyonlarını kaydettiği albümü 2009'da Classic FM'de ve Gramophone Magazine'de "Editörün Seçimi" etiketini aldı; “Onun olgun ve korkusuz ustalığı, her dinleyişte yeni bir şey ortaya çıkarıyor!" şeklindeki övgü dolu yorumla birlikte... Sanatçı, solo albümleriyle birlikte 80'den fazla albümde yer aldı.VIDEO
Beethoven: Sonata No. 32 op. 111

Prélude à l'après-midi d'un faune, Debussy

P R O G R A M


BACH
Partita No.4, Re majör, BWV 828

BEETHOVEN
Piyano Sonatı No.31, La bemol majör, Op.110


***

SCHUBERT
Piyano Sonatı, Si bemol majör, D960.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER:150TL - 200TL - 250TL - 300TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com"İstanbul Resitalleri kentteki saf ve düzenli resital içeriğine sahip tek etkinlik."
Ufuk Çakmak

Her Okula 1 Piyano

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Goran Filipec
13 Mart 2019
Sonraki Resital
Yeol Eum Son
11 Mayıs 2019
  AKBANK THE SEED SAKIP SABANCI MÜZESİ Turkish Airlines  
  Nobel Ilaç  
  HERTZ PERA PALAS GL EVENTS  
  ANDANTE MAS Daily Sabah  
  KIYI JOY FM Flamm MNG Kargo  
  DSIGN Joy Jazz EUROMESSAGE  
       

 


İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by