© Paul Mitchell..he makes you listen to music as if you are discovering it Eureka!-style: yes, that’s what the composer must have meant.
Financial Times

"The superb French pianist Jean-Efflam Bavouzet!”
New York Times

"A quite wonderful pianist…"
Gramaphone
BEETHOVEN RAVEL DEBUSSY
JEAN EFFLAM BAVOUZET
piyano

15 EKİM 2016 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

İstanbul Resitalleri "Decennium" 10. Sezon Açılışı, 2007'de ilk resitali vermek üzere Türkiye'ye gelen, İstanbul Resitalleri'nin ilk sanatçısı, dünyaca ünlü Fransız piyano virtüözü Jean Efflamm Bavouzet ile gerçekleşiyor!

Dünya onu Chicago Senfoni'nin efsanevi şefi Georg Solti'nin son keşfi olarak tanımış; 2007'de İstanbul izleyicisinin karşısına New York Times'ın "klasik müziğin büyük skalalardaki icracısı" Classics Today'in "Şapka kaldırın! Dahi bir Liszt yorumcusu!" referanslarıyla çıkmıştı.

2009'da Debussy albümü ile BBC Music Ödülleri'nde "Yılın En İyi Enstrümantal Albümü" 2011 ve 2014'te Ravel ve Prokofiev albümleri ile Gramophone Ödülleri'nde "En İyi Konçerto" ödülleri de Bavouzet'nin oldu!

Son 10 yılda birbiri ardına çıkan müthiş albümleri ve ayakta alkışlanan konserleri ile dünya klasik müzik çevrelerinden en iyi ödül ve ünvanları adeta bir mıknatıs gibi üzerine çeken sanatçı ICMA'da (International Classical Music Awards) 2011'de "Yılın En İyi Enstrümantal Albümü" ödülünün sahibi olurken ertesi yıl 2012'de de "Yılın Sanatçısı" seçildi.

+ +

İstanbul Resitalleri'nde en son 2013 yılında sahneye çıkan Bavouzet son üç yıldır dünya salonlarında bir fırtına gibi esmeye albüm ve kayıtları ile dünyanın en iyi yayınları tarafından övgü dolu eleştiriler almaya devam ediyor. Bugüne kadar yayınlanmış 30'dan fazla albümü bulunan 1962 doğumlu sanatçı, müzik eğitimini Paris Konservatuarında tamamladı.1986'da Köln'de yapılan Uluslararası Beethoven Yarışması'nda birincilik kazandı. New York'taki Young Concert Artists Auditions'da da birincilik kazanan Bavouzet'ye 1989'da Van Cliburn Yarışması'nda "Steven de Groote Oda Müziği Ödülü" verildi. 1995'te, Chicago Senfoni Orkestrası'nın efsanevi şefi Sir George Solti'den Paris Orkestrası ile aynı sahneyi paylaşmak için davet aldığında piyanizmi büyük dikkat çekti ve Bavouzet uzun süre, geniş kitlelerce "Maestro'nun En Son Keşfi" olarak gösterildi. Jean-Efflam Bavouzet, Solti'nin 1997'de ölümünden sonra Paris Orkestrası konserlerini Pierre Boulez yönetiminde sürdürerek ününü pekiştirdi.

Bavouzet, Vladimir Ashkenazy, Pierre Boulez ve Valery Gergiev gibi ünlü şeflerle; New York Filarmoni, Fransa Ulusal Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası, Boston Senfoni Orkestrası, Dallas Senfoni Orkestrası, Berlin Senfoni, Hong Kong Filarmoni, NHK Japon Senfoni Orkestrası, Kyoto Senfoni Orkestrası ve San Francisco Senfoni Orkestrası gibi büyük orkestralarla aynı sahneyi paylaşıyor. Dünyanın dört bir yanında yoğun resital ve konserler veren sanatçı, Wigmore Hall, Royal Albert Hall, Barbican Center, Lincoln Center, Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Concertgebouw, Muziekgebouw, Cité de la Musique, Opéra National de Paris ve Sydney Opera House gibi dünyanın önde gelen salonlarında, Aspen ve La Roque d’Anthéron gibi önemli festivallerde de sahneye çıkıyor.

Albümleri Hakkında:
Le Monde tarafından "En İyi 150 Kayıt" arasında gösterilen HAYDN albümü ile "Choc du Monde de la Musique" alan Bavouzet'nin, Ravel'in solo çalışmalarını kaydettiği albümü ise hem "Diapason d'Or - Diapason" hem de "CHOC - Le Monde de la Musique" aldı.

Bir sonraki albümünde romantik dönemin en önemli piyanistlerinden Liszt'i yorumlayan Bavouzet için eleştirmenler "Şapka çıkarın, müthiş bir Liszt yorumcusu! Kaçırılmaması gereken çok özel bir albüm" diye yazdı.

Bavouzet, 2007'de müzik kariyerini zirveye taşıyacak olan büyük Fransız besteci Debussy'nin piyano için tüm çalışmalarını kaydetmeye başladı. Aynı zamanda Debussy’nin İki Piyano için Jeux eserini yeniden uyarlayan Bavouzet'nin bu çalışması Pierre Boulez'in önsözüyle tarihi Durand yayınevi tarafından yayınlandı.

Chandos etiketiyle 2007'de çıkan ilk Debussy albümünü Sunday Times "Haftanın Albümü" seçerken hem Monde de la Musique'ten "CHOC de l'Année 2007" hem de Piano Magazine'den "Pianist's Choice" aldı. Debussy serisinin 2008'de çıkan ikinci albümü daha büyük ses getirdi. Bavouzet'yi Diapason dergisi "Diapason d'Or 2008" ve Gramophone dergisi "Editörün seçimi" ile ödüllendirirken Classic FM Magazine "Ayın Enstrümantal CD'si" seçti. Aynı zamanda Gramophone 2009 Ödüllerinde de "En İyi Albüm" dalında aday gösterilen bu ikinci Debussy albümü MIDEM 2009 Ödülleri'nin Final Listesi'nde yer aldı. Bu ödüllerin hemen ardından yayınlanan serinin üçüncü albümü ClassicsToday.com tarafından "2008'in En İyi 10 CD'si" arasında gösterildi ve CHOC de l'Année 2008 - Le Monde de la Musique aldı. Asıl büyük vuruşunu ise BBC Music 2009 Ödüllerinde "Yılın En İyi Enstrümantal Albümü"nü kazanarak yaptı. Serinin dördüncü Debussy albümü Gramophone'da "Editör'ün Seçimi" etiketiyle yayınlanırken, 2009 Gramophone Ödüllerinde "En İyi Enstrümantal Albüm" ödülünü de Bavouzet'ye kazandırdı.

Internatioal Piano Magazine, Bavouzet'nin bu albümünü, "Standart Repertuarın En İyi Enstrümantal Albümü" ile ödüllendirdi. Debussy serisinin beşinci ve son albümü Gramophone Magazine ve Classic FM Magazine'de "Editör'ün Seçimi" etiketiyle yayınlandı. Jean Efflam Bavouzet, Debussy serisini 2010'da ICMA Ödüllerinde kazandığı "En İyi Enstrümantal Albüm" ünvanıyla noktaladı.

2010'da Haydn'ın piyano sonatlarını ve Bartok'un konçertolarını kaydettiği iki yeni albümü yayınlanan Bavouzet'nin Haydn albümü Sunday Times ve The Independant tarafından "Haftanın CD'si" seçildi. International Piano Magazine'den 'Choice' alan albüme CLASSICA tarafından CHOC de l'Année 2010 verildi. Bartok Konçertoları albümü de aynı başarıyı belki biraz daha fazlasını yakaladı. International Piano'dan 'Choice', Pianist Magazine'den "Pianist's Choice", The Independent'tan "Haftanın Albümü", Gramophone Magazine'de "Editör'ün Seçimi", BBC Music Magazine'den "Ayın Orkestral Albümü" alan Bartok konçertoları 2010'da hem BBC Müzik Ödülleri'nde hem de Gramophone'da shortlist'te girdi. Bavouzet'nin üç önemli besteciyi Ravel, Debussy ve Massenet'i yorumladığı albümü 2011'de yayınlandı. "Diapason d'Or" alan bu albümde Bavouzet'ye BBC Senfoni eşlik etti. İşte bu albüm ile Bavouzet 2011 Gramophone Ödülleri'nde "En İyi Konçerto" ve 2012 BBC Müzik Ödülleri'nde "Yılın En İyi Orkestral Albümü" ödülünü kazandı.

Gramophone Magazine, Pierné concerto albümünü "Editörün Seçimi" etiketiyle yayınladı. Haydn'nın piyano sonatlarını kaydettiği 2. albümü Pizzicato'dan "Supersonic" alırken "Haydn: Piano Sonatas Vol.3" adıyla yayınlanan 3. Haydn albümü BBC Music Magazine'de "Ayın En İyi Enstrümantal Albümü" seçildi. Ayrıca Classic FM Magazine de Editor's Choice ve Gramophone'da "Critic's Choice" etiketleriyle yayınladı. "Falla: ¨Nights in the Garden of Spain¨ and other stage works" albümü de 2012'de The TIMES'da "Haftanın CD'si" ve Mart 2012'de BBC Music Magazine'de "Ayın CD'si" seçildi. Aralık 2013'te yayınlanan Beethoven Sonatları dizinin 2. albümü Gramophone Şubat 2014 sayısında "Editorün Seçimi" etiketini aldı. 2014'te yayınlanan Prokofiev albümü ise Mart 2014'te hem "Ayın Albümü" seçildi hem de 2014 Gramophone Ödülleri'nde "Yılın En İyi Konçerto" ödülünü Bavouzet'ye kazandırdı. Eylül 2014'te yayınlanan Janacek albümünü, Aralık 2014'te Stravinsky albümü takip etti. "İki piyanist için uyarlamalar" başlığını taşıyan ve Mayıs 2015'te yayınlanan albümünde François Frédéric Guy ile Debussy, Stravinsky ve Bartok seslendirdi.The Sunday Times'da "Haftanın Albümü" seçilen bu albümünün hemen ardından Ağustos 2015 Gabriel Pierne'nin orkestral çalışmalarını yorumladığı albümü piyasaya çıktı. Klasik müzik alanında dünyanın önde gelen plak şirketlerinden Chandos Records'un exclusive sanatçısı olan Jean-Efflam Bavouzet'nin bugüne kadar kadar yayınlanmış 30'dan fazla albümü bulunuyor.VIDEO
Ravel, Concerto in G
Béla Bartók Piano Concerto No. 1 - 3.Allegro molto

P R O G R A M

BEETHOVEN
Piyano Sonatı No27, Op.90
Piyano Sonatı No28, Op.101


***

RAVEL
Miroirs
DEBUSSY
Isle Joyeuse.................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL - 140TL - 160TL - 190TL
Tel: 0216 556 9800 biletix.com

 

"İstanbul Resitalleri, artık İstanbul’un vazgeçilmez konser dizilerinden biri…."
Evin İlyasoğluKamil Şükûn

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Nikolai Demidenko
4 Haziran 2016
Sonraki Resital
Natasha Paremski
19 Kasım 2016
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS PERA PALAS  
  Daily Sabah CUMHURİYET MNG KARGO  
  ANDANTE RIXOS ANTALYA JOY FM  
  DSIGN MAS EUROMESSAGE  
  KIYI Casa Flor by Carolin Almozlino Yaamur  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

 

 

M&K

Hosted by