© Marco Boggreve


"Mr. Volodin affirmed his firebrand credentials with a virtuosic performance..."
New York Times

“Alexei Volodin, in top form and complete control of the piano, gave one of the best performances I have ever witnessed live."
Alain Matalon
Seen & Heard Intl.

"Tchaikovsky'yi baştan yarattı."
Ufuk Çakmak/Milliyet Sanat

"Yaşayan en büyük Rus piyanistlerinden... "
Aydınlık

"He has terrific technique..."
Liverpool Echo

"Master pianist Alexei Volodin is a virtuoso."
Daily GazetteSCHUBERT CHOPIN SCHUMANN
ALEXEI VOLODIN
piyano

14 OCAK 2017 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Günümüzün en iyi Rus piyanistlerinden biri olarak kabul edilen Alexei Volodin, son yıllarda müthiş beğeni toplayan ve dünyanın dört bir yanında neredeyse soluksuz birbiri ardına verdiği resital ve konserleri ile ortalığı kasıp kavurmaya filozof bir müzisyen olarak taşıdığı derinliğe tezat klasik müziğin uluslararası liginde bir fırtına gibi esmeye devam ediyor.

İstanbul Resitalleri'nde ilk kez 2013'te sahneye çıkan Volodin'in piyanizmi öyle çok beğenilmiş öyle büyük bir alkış almıştı ki daha resital henüz bitmiş ve müzik hala kulaklarımızdayken kendisini hemen ertesi yıl 2014'te bir kez daha dinlemek üzere davet ettik.

Uluslararası yarışmalarda kazandığı pek çok ödülün ardından asıl Zürih'te düzenlenen Uluslararası Geza Yarışması'nda 2003'te kazandığı zafer ile adını dünyaya duyuran bu müthiş piyanist, İstanbul Resitalleri'nin 10. Sezonu'nda 2017 yılının ilk resitalini vermek üzere yeniden İstanbul'da!


Biyografi


1977 Leningrad doğumlu Alexei Volodin, Rus ekolünün en önemli merkezi olan Moskova Konservatuarı'ndan mezun olduktan sonra çalışmalarına İtalya'daki International Piano Academy Lake Como'da devam etti. Başlıcaları arasında Albeniz Vakfı tarafından düzenlenen Paloma O'Shea Uluslararası Piyano Yarışması (İspanya, 1998), Avusturalya Uluslararası Piyano Yarışması (Sidney, 2000) ve Ennio Porrino Uluslararası Piyano Yarışması (İtalya, 2001) gibi yarışmalarda aldığı derecelerin de bulunduğu bir çok ödülün sahibi olan Volodin'in 2003 yılındaki International Géza Anda Competition (Zürih) zaferi sonrası uluslararası arenadaki müzik kariyeri ciddi bir önem kazandı.

Japonya'dan Norveç'e, Mısır'dan Hollanda'ya ve İsviçre'den New York'a uzanan dünya çapında resital ve konserler veren Alexei Volodin başlıcaları arasında Concertgebouw (Amsterdam), Tonhalle (Zürih), Wigmore Hall (Londra), Lincoln Center (New York), Salle Pleyel (Paris), Palau de la Música (Barselona), Konzerthaus (Berlin), Alte Oper (Frankfurt), Herkulessaal (Münih), Konzerthaus (Viyana), La Scala (Milano), Sydney Opera House (Avusturalya) ve Suntory Hall (Tokyo) gibi dünyanın en prestijli salonlarında sıkça sahneye çıkıyor. New York Filarmoni, Londra Senfoni, Scala Filarmoni Orkestrası, NHK (Japon), Rus Ulusal Orkestrası, Tokya Senfoni Orkestrası, Fransa Ulusal Orkestrası gibi dev orkestralarla aynı sahneyi paylaşıyor. Birlikte sahneye çıktığı dünyaca ünlü şefler arasında ise ilk akla gelen isimler ise Vladimir Ashkenazy, Valery Gergiev, Mikhail Pletnev, Carlo Rizzi, Lorin Maazel (1930-2014) ve David Zinman.

Dünyanın en prestijli uluslararası festivallerine davet edilen Volodin'in katıldığı festivaller arasında Rocque d’Anthéron, Radio France Festival, Verbier ve Lucerne (İsviçre), Ruhr Festival, Baden-Baden ve Bad Kissingen (Almanya), the Stars of the White Nights (St Petersburg) ve Moscow Easter Festival'i yer alıyor.

Düzenlemesi Pletnev'e ait olan Tchaikovsky'nin Uyuyan Güzel'ini ve Stravinsky'nin "Petrushka"sını kaydettiği ilk albümü 2002'de Sidney'de yayınlandı. 2003'te Rus Senfoni Orkestrası ile Tchaikovsky'nin 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirdiği konserin canlı kaydı DVD olarak Moskova'da yayınlandı. Beethoven, Rachmaninov ve Prokofiev seslendirdiği albümü 2004'te Almanya'da yayınlandı. 2007 yılında ise Zürih'te yayınlanan albümünde sadece Beethoven seslendirdi. 2010'da yayınlanan albümünde Chopin ve 2011'de yayınlanan "Miroirs" adlı albümünde Schumann, Ravel ve Scriabin'in piyano çalışmalarını kaydetti. Albümleri, Almanya'da Live Classics, Avusturya'da ABC Classics ve Hollanda'da Challenge Records tarafından yayınlanan Alexei Volodin, Miroirs albümünden sonra Challenge Classics sanatçısı oldu. Sanatçının Şubat 2013’te yayınlanan son albümü “Sergei Rachmaninov Piano Works” adını taşıyor. Volodin, aynı zamanda Steinway & Sons'ın exclusive sanatçısı.


Tchaikovsky: Piano Concerto Nr.1 b-Moll Op.23. Alexei Volodin, Valery Gergiev
Tchaikovsky - Pletnev. Concert suite from the ballet The Nutcracker -Alexei Volodin, piano
Chopin - Waltz cis-moll op.64 № 2


P R O G R A M

SCHUBERT
Dört Empromptü D.935 - Op.142

***

CHOPIN
Balad No.4, Fa minör, Op.52
SCHUMANN
Senfonik Etütler (12) Op.13


...................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL - 140TL - 160TL - 190TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com

"İstanbul Resitalleri bu kent kültürüne müthiş bir hizmet."
Hıncal Uluç


Kamil Şükûn

 
Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
John O'Conor
16 Aralık 2016
Sonraki Resital
Peter Jablonski
14 Şubat 2017
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS Nobel Ilaç  
  Daily Sabah CUMHURİYET MNG KARGO  
  ANDANTE RIXOS ANTALYA JOY FM  
  DSIGN MAS EUROMESSAGE  
  KIYI

Yaamur  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

M&K

Hosted by