© MatsBäcker


"Performances and recorded sound are both exemplary."
The Times

"Vibrant, idiomatic and lavishly detailed… Pöntinen plays with all the sensitivity and textural clarity the music requires. There’s a sharp intellectual focus, but with enough respect…"
BBC Music Magazine

"Roland Pöntinen’s warm, expansive tone, wide dynamic range, and steady yet flexible rhythmic sense paint Schoenberg’s piano pieces in Brahmsian hues that the composer probably would have appreciated... "
Classics Today

Unpredictable moments…”
The Times


CHOPIN LISZT DEBUSSY
ROLAND PÖNTINEN piyano

10 HAZİRAN 2017 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

İstanbul Resitalleri 10. Sezon Finali,
90'ın üzerinde albüme ve İsveç Kraliyet Madalyası "Litteris et Artibus"e sahip dünyaca ünlü piyano virtüözü Roland Pöntinen ile gerçekleşiyor. İstanbul Resitalleri'nin 7. Sezon kapanışını yapan Pöntinen bu kez 10. Sezonun final resitali için Türkiye'de!

+ +

İsveç Kraliyet Müzik Akademisi Üyesi, 1963 doğumlu İsveç'li piyano virtüözü ve besteci Roland Pöntinen, Kraliyet Müzik Akademisi'ndeki eğitiminin ardından müzik çalışmalarına Kanada'da György Sebok ve Viyana'da Elisabeth Leonskaya gibi isimlerle devam etti.

18 yaşında, Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası ile 1981'de verdiği başarılı konserini Avrupa'dan Avusturalya ve Amerika'ya uzanan dünya çapında resital ve konserleri takip etti. 2001 yılında, üstün yeteneği ve artistik çalışmaları nedeniyle İsveç Kraliyet Madalyası "Litteris et Artibus" ile ödüllendirildi.

Yaptığı bestelerle de dünya çapında bir üne sahip Pöntinen'in en iyi bilinen eserlerinden "Blue Winter"ın dünya prömiyeri 1998'de Philadelphia Orkestrası eşliğinde Carnegie Hall'da gerçekleşti. Klarnet ve piyano için yazdığı "Serpentine" dansının dünya prömiyeri ise iki yıl sonra 2010'da Londra'da Martin Fröst eşliğinde Wigmore Hall'da yapıldı.

Los Angeles Philharmonic, Scottish Chamber, Liverpool Philharmonic Orchestra, L’Orchestre de la Suisse Romande ve Royal Stockolm Philharmonic gibi orkestralarla; Myung-Whun Chung, Paavo Järvi, Esa-Pekka Salonen, Evgeny Svetlanov ve David Zinman gibi dünyaca ünlü şeflerle aynı sahneyi paylaşan Roland Pöntinen'in davet aldığı uluslararası festivaller arasında La Roque d’Antheron, Berlin Festivali, Ruhr Klavier Festivali, Schleswig-Holstein Festivali, Edinburgh Festivali, İsviçre Verbier Festivali ve Salzburg Festivali gibi festivaller; resital ve konser verdiği salonlar arasında Wigmore Hall (Londra), Teatro Colsubsidio (Bogotá), Carnegie Hall (NewYork), Konserthuset (Stockholm), Concertgebouw (Amsterdam) Victoria Hall (Cenevre), Turku Concert Hall (Finlandiya) gibi dünyanın seçkin klasik müzik salonları ilk akla gelenler arasında.

Roland Pöntinen'in, ikili performanslarda piyanist Love Derwinger, klarnet virtüözü Martin Fröst, keman virtüözü Ulf Wallin ve soprano Barbara Hendricks gibi isimlerle birlikte sahne ve albüm çalışmaları dünya klasik müzik basını ve eleştirmenlerce övgü dolu sözler alıyor.

İlk albümü 1984'te yayınlanan Roland Pöntinen'in bugün solo albümlerinin yanı sıra, eşlik ettiği orkestra, oda müziği ve duo kayıtlarla birlikte 90'ın üzerinde albümü bulunuyor.


 

VIDEO
Legato -- The World of the Piano

J.S.Bach: Jesus Bleibet Meine Freude

P R O G R A M

CHOPIN
Balad No.2 Fa majör, Op.38
Noktürn Sol minör, Op.15 No.3
Scherzo No.3 Do diyez minör, Op.39

LISZT
Harmonies poétiques et religieuses’dan
“Bénédiction de Dieu dans la solitude”
Fa diyez majör, S.173 No.3

***

DEBUSSY
Prelüdler 1. Kitap

...................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL - 140TL - 160TL - 190TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com


 

"Istanbul Recitals, a monthly recital series that presents top-level international soloists"
A. Ivanoff


Kamil Şükûn

 

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Paolo Restani
12 Mayıs 2017
Sonraki Resital
Ophélie Gaillard & Cedric Pescia
10 Ekim 2017
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  Nobel Ilaç
Volvo
 
  Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism Beykoz Kundura CUMHURİYET  
  ANDANTE RIXOS ANTALYA GL EVENTS  
  DSIGN MAS Daily Sabah  
 
KIYI
JOY FM MNG KARGO    
  EUROMESSAGE Yaamur  
 
     

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by