JOHN O"CONOR

 "Piano virtuosity can take a variety of forms, but one of the rarest belongs to John O'Conor ... [he] represents a vanishing tradition that favors inner expression and atmosphere over showmanship and bravura ... in technically complex passages he goes the extra measure to find the ideas behind the flurry of notes."
Chicago Tribune

"John O'Conor must be ranked high indeed ... this was exquisite playing - lucid, poised and cool; he gave himself to the expression of this graceful music."
New York Times

"Impeccable technique and musicality ...."
Sunday Times

"O'Conor brought real poetry to his recital of late-period Beethoven ... incisive, even visionary projections that drove to the heart of the musical matter. O'Conor led us with a lucid touch and a keen intellect ... this artist has the kind of flawless touch that makes an audience gasp."
Washington Post

"John O'Conor is a pianist of unbounding sensitivity, and these recordings bear witness to his beguilingly eloquent style."
Gramophone

"...world's premier Beethoven interpreter..."
CD Review

 BEETHOVEN
JOHN O'CONOR
piyano

16 ARALIK 2016 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'


İstanbul Resitalleri klasik müzik dizisinin ilham kaynağı, dünyanın en iyi Beethoven yorumcularından ve hocaların hocası John O'Conor 10. Sezonda 2016 yılının son resitali için Türkiye'ye geliyor!

2005 yılında AKM'deki özel resitalinin kalbimizde ve zihnimizde bıraktığı izlerinin ardından iki yıl sonra İstanbul Resitalleri dizisinin başlamasına vesile olan John O'conor'ı İstanbul izleyicisi ilk kez İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Başkanı ve büyük Beethoven yorumcusu olarak tanıdı. "Beethoven zirvesinde bugüne kadar ki en yüksek kalibredeki kayıtlar" şeklinde yorumlar alan Telarc etiketli muhteşem Beethoven albümleri ve sahibi olduğu sayısız madalya, nişan, ünvan ve ödülün yanısıra John O'Conor, dünyanın en önemli uluslararası piyano yarışmalarının da jüri üyesi.

+ +

2009 ve 2013'te verdiği resitallerin ardından İstanbul Resitalleri 10. Sezonu için 3. kez ağırlayacağımız John O'Conor, İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Onursal Üyesi, Dublin Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Başkanı ve Artistik Direktörü. Klasik müziğe olan katkılarından dolayı National University of Ireland ve Trinity College Dublin tarafından Fahri Doktor ünvanı verilen John O'Conor, Fransız Hükümeti tarafından "Officier de l'Ordre des Arts et des Lettres" Alman Hükümeti tarafından "Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst" ünvanları ile ödüllendirildi.

John O'Conor ayrıca Japonya, İtalya ve Polonya Hükümetlerinin de nişanlarını taşıyor.

1973 yılında Uluslararası Beethoven Piyano Yarışması'nda birinci olan ve Efsanevi Wilhelm Kempf ile çalışma fırsatı bulan John O'Conor'ın
birlikte konser verdiği orkestralar arasında ilk akla gelen isimler: London Symphony, Royal Philharmonic, Czech Philharmonic, Vienna Symphony, l'Orchestre National de France, NHK Orchestra Japan, Cleveland, San Francisco, Dallas, Montreal ve Detroit Senfoni orkestraları.

New York'ta Carnegie Hall ve Lincoln Center, Washington'ta Kennedy Center, Londra'da Wigmore Hall ve South Bank Centre, Viyana'da Musikverein, Prag'da Dvorak Hall ve Tokyo'da Bunka Kaikan ise resitallerini gerçekleştirdiği yüksek prestijli salonlardan bazıları.

John O'Conor, Japonya'da Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması, Moskova'da Tchaikovsky Uluslararası Piyano Yarışması, Viyana'da Beethoven Uluslararası Piyano Yarışması, Varşova'da Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Tel Aviv'de Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması ve Hilton Head Uluslararası Piyano Yarışması gibi dünyanın dört bir yanındaki en önemli uluslararası piyano yarışmalarında jüri üyesi olarak yer alıyor.


New York Times'ın "en iyi kayıtlar" diye yazdığı Beethoven kayıtlarının yanı sıra İrlanda'lı besteci John Field'ın noktürnlerini kaydettiği albümü de haftalarca Billboard Classical listelerinde kaldı. John O'Conor'ın yayınlanmış 29 albümü bulunuyor.VIDEO & MÜZİK
J.S. John Field- Nocturne no. 5 B Flat Major Andantino

P R O G R A M

"SAF BEETHOVEN"
Piyano Sonatı No.1, Fa minör, Op.2 No.1
Piyano Sonatı No.14, Do diyez minör, "Moonlight" Op.27 No.2

***

Piyano Sonatı No.8, Do minör, "Pathetique", Op.13
Piyano Sonatı No.23, Fa minör, "Appassionata" Op.57.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL - 140TL - 160TL - 190TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com
"İstanbul Resitalleri, İstanbul'un kültürel hayatına çok önemli katkıları olan bir organizasyon. Solist olarak başarılarını dünyanın önde gelen konser salonlarında verdikleri konserlerle kanıtlamış sanatçıları seçiyor."
Prof. BerközKamil Şükûn

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Natasha Paremski
19 Kasım 2016
Sonraki Resital
Alexei Volodin
14 Ocak 2017
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS   THE GRAND TARABYA  
  Daily Sabah CUMHURİYET MNG KARGO  
  ANDANTE RIXOS ANTALYA JOY FM  
  DSIGN MAS EUROMESSAGE  
  KIYI FIAMMA Yaamur  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

 

 

M&K

Hosted by