© Sussie Ahlburg"Ortiz’s touch and timing are excellent... "
Gramophone

"Ortiz’s playing blends in sensitively, dousing the texture with showers of pianistic glitter…"
BBC Music Magazine

"plays it with unaffected gusto and a powerful lyrical impulse."
Classical Today

"Ortiz possesses a sort of sophisticated West European pianism but at the same time her performance is that of a pianist of deeply ingrained Brazilian spirit."
Record Geijutsu

"The shimmering colours came from fingers that could gentle ease from the keys the most exquisite sounds."
Yorkshire Post

"the pianist appeared like lightning over the Warsaw sky.”
Ruch Muzyczny

"lyric touch, rhythmic vigor and passion..."
The Dallas Morning News
SAF "CHOPIN"
CRISTINA ORTIZ
piyano

16 MART 2017 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'


Piyanonun Brezilyalı Divası Cristina Ortiz, 30 yılı aşkın konser piyanistliği ve 30'dan fazla albümü ile uluslararası arenanın "Büyük Hanımefendileri”den biri olarak kabul ediliyor. Altın madalyalı Ortiz, İstanbul Resitalleri'nin 10. Yılı'nı “Saf Chopin” özel resitali ile taçlandırıyor.

Piyanoya çok küçük yaşlarda anavatanı Brezilya'da başlayan Ortiz, müzik eğitimine kazandığı özel bir bursla Fransa'da devam etti. Bu dönemde, Paris yıllarında, Alfred Cortot'un öğrencisi olan Brezilya doğumlu Fransız piyanist Magda Tagliaferro'dan özel dersler aldı. Ardından 1969'da katıldığı ABD'deki "Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışması", sanatçının kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. "Altın Madalya" kazandığı Van Cliburn Birinciliği, Cristina Ortiz'e klasik müziğin dünya ligine giriş kapılarını açtı. Aynı ödülü Ortiz'den önce 1966'da Radu Lupu kazanmıştı.

Cristina, ABD'de kaldığı dönemde 20.yy.'ın en büyük Beethoven yorumcularından biri olarak bilinen efsanevi piyanist Rudolf Serkin yönetimindeki Curtis'te müzik çalışmalarına devam etti. Sanatçı daha sonra Londra'ya yerleşerek Avrupa ağırlıklı olmak üzere dünyanın dört bir yanında resital ve konserler vermeye başladı. Cristina Ortiz, bugün, zamana meydan okuyan bir ustalıkla rafine ettiği piyanizmi ile dünyanın en saygın virtüözleri arasında yer alıyor. Doğasındaki geleneksel Brezilya kültürünün tutku dolu duygusallığını güçlü tekniği ile birleştiren Ortiz, 30 yılı aşan konser piyanistliği ve albüm kayıtları ile dünyanın dört bir yanında klasik müzikseverler tarafından büyük beğeniyle takip ediliyor.


+ +

'Cristina Ortiz'in birlikte konser verdiği şef ve orkestralar arasında, Vladimir Ashkenazy, Kurt Masur, Neeme Järvi, Mariss Jansons, David Zinman, André Previn gibi büyük şefler; Berlin Filarmoni , Viyana Filarmoni, Chicago Senfoni, Royal Concertgebouw, Varşova Filarmoni, Sidney Senfoni, Çek Filarmoni, Japon NHK Senfoni ve Hong Kong Ulusal Orkestrası gibi saygıdeğer orkestralar; son dönemde sahneye çıktığı uluslararası prestijli salonlar arasında, Royal Festival Hall (Londra), Konzerthaus (Berlin) Concertgebouw (Amsterdam), Warsaw Philharmonic Concert Hall (Varşova), Sydney Opera House (Sidney), City Hall (Hong Kong) ve Philharmonic Hall (St. Petersburg) özellikle belirtmeye değer.

Uluslararası festivallere katılan ve oda müziği çalışmaları da bulunan sanatçı son dönemlerde "International Franz Liszt Piano Competition", "Prague Spring International Music Competition" ve "Hong Kong International Piano Competition" gibi uluslararası piyano yarışmalarında da jüri üyesi olarak yer alıyor.


Cristina Ortiz'in bugüne kadar kaydettiği 35'ten fazla albümü, Naxos, Intrada, BIS, Collins Classics, EMI Classics ve Decca etiketleriyle yayınlandı.


VIDEO
Shostakovich 2. Piyano Konçertosu
Chopin: Scherzo No. 2 Si bemol majör Op. 31

P R O G R A M

"Saf Chopin Resitali"

CHOPIN


Fantezi Op.49
Piyano Sonatı No.2 Si bemol minör Op.35

Barkarol Op.60
Piyano Sonatı No.3 Si minör Op.58

.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır. Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER:120TL - 140TL - 160TL - 190TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com
"İstanbul Resitalleri hayatımıza kıymetli bir kazanç olarak girdi."
Gülsin Onay

 

Kamil Şükûn

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Peter Jablonski
14 Şubat 2017
Sonraki Resital
Oliver Schnyder
15 Nisan 2017
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS Nobel Ilaç THE GRAND TARABYA  
  Daily Sabah CUMHURİYET MNG KARGO  
  ANDANTE RIXOS ANTALYA JOY FM  
  DSIGN MAS EUROMESSAGE  
  KIYI Yaamur  
         

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by