© L. Mangfall


“A highly accomplished performer, proficient in everything…poignant yet also noble in tone, given nobility by Mr Chaushian’s firmly sustained phrasing. He can be dexterous and he can be insistent, and he can be both at once.”
New York Times

“Silky shaded tone from Chaushian”
Strad

“mixing the sweetest, most delicate lyricism one minute, with strong intensive bowing in the next … a miracle of delicacy…Genius!"
East Anglian Daily Times

“the phrasing was to die for and the notes in diminution were strings of pearls: it was outrageously wonderful! We are lucky in London to hear Chaushian so often, although never often enough in both chamber and solo repertoire, as I see him in the not too distant future proving to be one of the most sought after cellists on the planet.”
Musical Opinion

“Chaushian brought abiding lyricism and ample technique to Saint-Saëns First Cello Concerto”
Los Angeles Times

“with a powerful bow arm, an impeccable technique …he brought virtually the whole audience to its feet."
Toronto Star

“Chaushian’s flawless technique and the sheer rich joy of his tone…”
Bath TimesBACH GEORGE CRUMB HINDEMITH SOLLIMA
ALEXANDER CHAUSHIAN
çelllo

18 OCAK 2020 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

İstanbul Resitalleri yeni yılı, Japonya'dan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada Suntory Hall, Wigmore Hall, Viyana Konzerthaus ve Carnegie Hall gibi dünyanın en prestijli salonlarında konserler veren; Tchaikovsky ve ARD gibi iki önemli uluslararası yarışmanın ödüllü ismi 1977 Yerevan doğumlu viyolonselci Alexander Chaushian ile 18 Ocak'ta karşılıyor!

Müzisyen bir ailede doğan ve 7 yaşında büyük babasından aldığı ilk derslerle müzikle tanışan Yerevan doğumlu sanatçı, İngiltere'de "Yehudi Menuhin School" ve "Guildhall School of Music and Drama"da aldığı müzik eğitimine Kempf Trio'nun bir üyesi olarak 2000'de kazandığı "Royal Academy of Music" bursu ile devam etmiş ve 2005'te Berlin'de "Hochschule für Musik Hanns Eisler"deki ileri müzik çalışmaları ile müzik eğitimini tamamlamıştır.

++

Alexander Chaushian'ın ödüllerle dolu müzik kariyerinde Verona'daki Premio Mozart Yarışması "Birincilik Ödülü"; Hollanda'da düzenlenen Uluslararası Müzik Yarışması "Birincilik Ödülü"; Amerika'da geniş çaplı konserler vermesine olanak sağlayan New York'ta düzenlenen Young Concert Artists Yarışması 1997 "Birincilik Ödülü"; "Çellistler Aristokratı" olarak anılan Fransız çelist Pierre Fournier (1906-1986) anısına düzenlenen Pierre Fournier Ödülleri'nde 2001'de kazandığı "Özel Teşvik Ödülü" yer almakla birlikte isminin daha da tanınmasını sağlayan dünyanın en gözde yarışmalarından Moskova'da düzenlenen 12. Uluslararası Tchaikovsky Müzik Yarışması (2002) ve Münih'te düzenlenen ARD Uluslararası Müzik Yarışması (2005) gibi yarışmalarda aldığı dereceler oldu.

Alexander Chaushian'ın birlikte konserler verdiği orkestra ve topluluklar arasında Viyana Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, "the London Mozart Players", "the Academy of St Martin-in-the-Fields", İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Belçika Ulusal Kraliyet Orkestrası, Ermeni filarmoni orkestraları yer almaktadır. Berlin'de Kammermusiksaal, Milano'da Sala Verdi, Paris'te "Theatre de la Ville", Londra'da Wigmore Hall ve Queen Elizabeth Hall, Viyana'da Konzerthaus, Tokyo'da Suntory Hall, New York'ta Carnegie Hall ve Boston'da Symphony Hall da sanatçının sahneye çıktığı dünyanın prestijli mekanları arasında ilk akla gelen salonlar.

Birlikte aynı sahneyi paylaştığı müzisyenler arasında ise piyanist Yuja Wang, piyanist François-Frédéric Guy, flütist Emmanuel Pahud, keman virtüözleri Gidon Kremer, Levon Chilingirian, Dimitri Sitkovetsky, Julia Fischer, Christoph Poppen, viyolonselci David Geringas, viyolacı Yuri Bashmet gibi isimler yer alıyor. Efsanevi Yehudi Menuhin (1916-1999) ile de aynı sahneyi paylaşma fırsatı yakalamıştır. Çello ve piyano repertuarında piyanist Yevgeny Sudbin ile ikili olarak sahneye çıkan Alexander Chaushian, Tchaikovsky Trio'nun bir üyesi olarak da Pavel Vernikov ve Konstantin Bogino ile birlikte düzenli olarak aynı sahneyi paylaşmaktadır. Resital ve konserlerinin yanı sıra viyolonsel hocası olarak "Royal Academy of Music" üyesidir. 

İngiltere'de Harrogate Festivali, Finlandiya'da Uluslararası Kuhmo Festivali, Amerika'da La Jolla Festivali, Fransa'da Montpellier Festivali gibi önemli festivallerinden davetler alan ve farklı oda müziği projelerinde de yer alan Alexander Chaushian aynı zamanda Bordeaux'daki Orpheus & Bacchus Festivali, Kıbrıs'taki Pharos Vakfı Uluslararası Oda Müziği Festivali ve Yerevan Uluslararası Müzik Festivali'nin de müzik direktörü ünvanlarını taşıyor.

Piyanist Yevgeny Sudbin ile birlikte Weinberg’in sonatlarını kaydettiği ve BIS etiketiyle yayınlanan albümü büyük beğeni toplayan sanatçının, çellosuyla yer aldığı oda müziği, orkestra ve duo kayıtlarıylarıyla birlikte 8 albümü bulunmakta.


Rachmaninoff - Cello & Piano Sonata
J.S. Bach: Solo Cello Suite No.1 in G major, BWV 1007P R O G R A M

BACH

Çello Süti No.1 (17:00)*

GEORGE CRUMB

Solo Sonata (11:00)*  

***

BACH

Çello Süiti No. 2 (19:00)*

HINDEMITH

Çello Sonatı (10:00)*

SOLLIMA

Alone (5:00)*

...................................................


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 180TL - 230TL - 280TL - 340TL Tel: +90 850 755 5555 biletix.com


"İstanbul Resitalleri bu kent kültürüne müthiş bir hizmet."
Hıncal Uluç


Her Okula 1 Piyano

 
Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Finghin Collins
20 Aralık 2019
Sonraki Resital
Soyoung Yoon & Mario Haring
14 Şubat 2020
  AKBANK THE SEED SAKIP SABANCI MÜZESİ Turkish Airlines  
    Nobel Ilaç    
  HERTZ Grand Hyatt Istanbul Grand Hyatt Istanbul  
  KIYI Cornucopia GL EVENTS  
  Joy Jazz Daily Sabah MAS  
 
DSIGN

Flamm

JOY FM  
    RELATED DIGITAL    

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

M&K

Hosted by