İstanbul Resitalleri 2019 - 2020 Sezonu, ödül ünvan ve kraliyet nişanlarıyla donatılmış, uluslararası usta ve şampiyon virtüözleri ağırlıyor!

Son 13 yıldır, klasik müziğin yüksek platformunda, dünya salonlarından uluslararası gözde virtüözleri, 21. yüzyıla adını yazdıracak şampiyon piyanistleri, ev sahipliğini üstlenen yerli ve yabancı saygın kurum ve markaları, kentin tepe noktalarından seçkin izleyicileriyle Türkiye'nin resital odaklı tek konser dizisi İstanbul Resitalleri'nin yeni sezonu yine dopdolu! Sakıp Sabancı Müzesi the Seed'de gerçekleşen İstanbul Resitalleri, Ekim 2019'de başlayıp Haziran 2020'ye kadar dokuz ay boyunca devam ederek İstanbul'a yakışan bir ev sahipliği içinde her ay özel bir resital ile hem dünya salonlarının uluslararası gözde virtüözlerini İstanbul'a davet ederek kentin kültürel hayatına ciddi bir katkıda bulunuyor hem de İstanbul adının uluslararası platformda yine bir kez daha saygıyla anılmasına vesile oluyor!

İstanbul Resitalleri 13. Sezon Açılışı, YouTube videoları 40 milyondan fazla izlenen ve "Rahmaninov Kraliçesi" olarak tanımlanan 1973 doğumlu Ukrayna asıllı Amerikalı piyanist Valentina Lisitsa ile 12 Ekim'de gerçekleşiyor! Yaklaşık 40 albümü ve konserlerinde sergilediği güçlü yorumculuğu ile 21. yüzyılın en sıra dışı piyanistlerinden biri olarak kabul edilen, Rus piyano ekolünün uluslararası arenadaki en büyük isimlerinden, 1955 doğumlu usta piyanist Nikolai Demidenko, 15 Kasım'da İstanbul Resitalleri'nde! İsviçre'de düzenlenen Clara Haskil Uluslararası Piyano Yarışması 1999 Birincisi, "New Ross" ve "Music for Galway" gibi İrlanda'daki iki önemli festivalin de müzik direktörü, İrlanda’lı virtüöz Finghin Collins 2019'un son resitalini 20 Aralık'ta veriyor!

İstanbul Resitalleri yeni yılı, Japonya'dan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada Suntory Hall, Wigmore Hall, Viyana Konzerthaus ve Carnegie Hall gibi dünyanın en prestijli salonlarında konserler veren; Tchaikovsky ve ARD gibi iki önemli uluslararası yarışmanın ödüllü ismi çellist Alexander Chaushian ile 18 Ocak'ta karşılıyor! Yehudi Menuhin (2002) ve Henryk Wieniawski (2011) gibi iki önemli uluslararası keman yarışmalarının "Altın Madalya'lı Şampiyonu SoYoung Yoon ve dünyanın en prestijli piyano yarışmalarından LEEDS'in 2018 ikincisi Mario HARING 14 Şubat'ta İstanbul Resitalleri için duo resitalde bir araya geliyor! İstanbul Resitalleri, 14 Mart'ta, ödül kazandığı Mozart yorumlarının yanı sıra özellikle Schubert ve Schumann yorumlarıyla dünya çapında büyük beğeni toplayan, 2007'de İngiliz Kraliyet Nişanı CBE ile onurlandırılan, günümüz klasik müzik dünyasının büyük hanımefendilerinden İngiliz piyanist Imogen Cooper'ı ağırlıyor!

Chandos özel sanatçısı olan 30'dan fazla albüme ve İngiliz Kraliyet Nişanı OBE'ye sahip İrlandalı usta piyanist Barry Douglas 10 Nisan'da İstanbul Resitalleri'nde! ABD "Van Cliburn" ve İspanya "Paloma O'Shea Santander" uluslararası piyano yarışmalarındaki ödüllerin ardından 1986'da düzenlenen VIII. Uluslararası Tchaikovsky Yarışması Birinciliği ile "Altın Madalya" kazanarak dünya çapında adını duyuran sanatçı, bugün uzak doğudan Amerika'ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor. 2019-2020 Sezonu, 16 Mayıs'ta Valery Gergiev, Sir Simon Rattle ve Yuri Temirkanov gibi ünlü şeflerin gözde piyanistleri arasında yer alan, Mozart sonatları, Gramophone'da "Bugüne kadar ki en iyi 50 Mozart" kayıtları arasında gösterilen usta yorumcu, 1949 doğumlu İngiliz piyanist Christian Blackshaw'u ağırlıyor! Sanatçı 2019'da İngiliz Kraliyet Nişanı MBE ile onurlandırıldı. İstanbul Resitalleri 13. Sezon Finali, BBC Music Magazine'nin "Kanında müzik var!" diye tanımladığı, Murray Perahia ve Andras Schiff gibi önemli ustalarla müzik çalışmış, 1991'deki ARD Uluslararası Müzik Yarışması'nı 19 yaşında kazanan en genç piyanist olma ünvanını taşıyan Japon piyanist Momo Kodama ile 12 Haziran'da gerçekleşiyor!