© Yvonne Zemke"exceptionally talented”
Die Zeit

Bach is certainly "the alpha and omega of his thinking, but by no means the entire alphabet. The young German artist can do a lot more than just play Bach”.
Die Zeit

"Martin Stadtfeld makes the piano sing. His approach is unusual and unfamiliar-sounding, cheeky and typically Stadtfeld. But once you've got used to it, these interpretations afford immense pleasure”.
Audio

If you haven't yet had the opportunity to hear this thrillingly gifted young atist, I feel confident in predicting that you soon will.
Musical AmericaMOZART BACH CHOPIN
MARTIN STADTFELD
piyano

12 ARALIK 2015 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'


2002 Uluslararası Bach Yarışması Birinciliği (Leipzig) ve 2003 Goldberg Varyasyonları (Sony Classical) albümü ile dikkatleri üzerine çeken Alman piyano virtüözü Martin Stadtfeld son on yıldır usta Bach yorumculuğu ile adını pekiştirdi. Glenn Gould'un 1955'teki efsanevi kaydı ile kıyaslanan Goldberg Varyasyonları albümü aynı zamanda Stadtfeld'e "Echo Klassik" kazandırdı.

Bach birinciliğinin çok büyük ses getirmesinin en önemli nedenlerinden biri, son 14 yıldır yarışmada hiçbir piyanistin birinciliğe layık görülmemiş olması ve aynı zamanda Stadtfeld'in yarışmayı o güne kadar kazanan ilk Alman piyanist olmuş olmasıydı.

+ +

İlk konserini 9 yaşında veren ve 14 yaşında Frankfurt Üniversitesi Müzik ve Gösteri Sanatları'na kabul edilen Martin Stadtfeld bugün yoluna bir Sony Classical sanatçısı olarak devam ediyor. Sanatçının Schumann seslendirdiği son albümü ise bu sene 2015'te yayınlandı.

Martin Stadtfeld'in yarışmalardaki başarısı ilk olarak Alman Federal Hükümeti tarafından düzenlenen "Jugend musiziert" ile başladı. Daha sonra 1997'de Paris'te düzenlenen Nikolai Rubinstein Piyano Yarışması'nı kazandı. 2001'de ise İtalya'da düzenlenen Busoni Yarışması finalistleri arasında yer aldı. Stadtfeld'e uluslararası arenadaki başarılı kariyerinin kapılarını açan ise ertesi yıl 2002'de kazandığı Uluslararası Bach Yarışması Birinciliği oldu.

Stadtfeld bu başarısının hemen ardından Ansbach, Stuttgart, Köthen'de düzenlenen Bach festivallerinden davetler aldı. Sanatçı daha sonra Menuhin Festival, Salzburg Festspiele, Rheingau Musik Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival ve Lockenhaus Festival gibi festivellerde de sahneye çıktı. Festivallerin yanı sıra Martin Stadtfeld'in aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında Londra Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Japonya Filarmoni Orkestrası, Camerata Salzburg Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Fields St Martin Akademi Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası, Leipzig Gewandhaus Orkestrası, Çek Filarmoni Orkestrası, Salzburg Mozarteum Orkestrası ilk akla gelen isimler. Sahneye çıktığı prestijli salonlar arasında ise Viyana'da Konzerthaus ve Musikverein, Zürih'te Tonhalle, Amsterdam'da Concertgebouw, Tokyo'da Sumida Triphony Hall, Seul'de Arts Center, Pekin'de National Center Performing Arts yer alıyor.

Martin Stadtfeld, bir sosyal sorumluluk aktivitesi olarak müzikal çalışmalarının yanı sıra genç yeteneklere ilham vermek ve çocukların klasik müziğe ilgisini arttırmak için okulları ziyaret ederek çocuklarla bir müzisyenin yaşamı ve çalışmalarını konu alan okul sohbetleri yapıyor.

Sanatçının Bach'ın Goldberg Varyasyonları'nı seslendirdiği ve 2003'te çıkan ilk albümü, Alman klasik albüm listelerinde bir numaraya yükselerek büyük beğeni topladı. Bu albüm Satdtfeld'e 2004'te "Yılın Genç Sanatçısı" ünvanı ile "Echo Klassik" ödülü kazandırdı. Bach'ın "three part invention" ve İtalyan Konçertosu ile Ferruccio Busoni ve Alexander Siloti'nin Bach'ın piyano aranjmanlarını içeren "Bach Pur" adını taşıyan ikinci albümü ise yine Alman klasik listelerinde bir numaraya yükseldi. Bu albüm Stadtfeld'e "Echo Klassik"te bu kez "Yılın Solo Albümü" ödülünü kazandırdı. Mozart'ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle Mozart yılı olarak kutlanan 2006 için 2005'te Kuzey Almanya Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart'ın 20. ve 24. piyano konçertolarını kaydettiği albümündeki yorumu oldukça dikkat çekici ve başarılı bulundu. 2006'da çıkan "Kleine Stücke" adlı albümünde Bach ve Schumann kaydetti. Aynı yıl Achim Fiedler yönetimindeki Festival String Lucerne ile kaydettiğı Bach konçertoları "Echo Klassik" te "En İyi Konçerto Kaydı" ödülünü aldı. Stadtfeld 2007'de çıkan ve Schubert seslendirdiği bir sonraki albümü ise Alman Audio dergisi tarafından ayın albümü seçildi. Aynı albüm 2008'te "Echo Klassik"te "En iyi solo albüm (19. yüzyıl)" ünvanı ile ödüllendirildi. Dortmund Konzerthaus'un "Junge Wilde" adlı konser serisinin düzenli sanatçılarından olan Stadtfeld burada kaydettiği Ekim 2008 yayınlanan iki CD'lik albümünde Bach'ın "The Well-Tempered Clavier" eserinin ilk bölümüne yer verdi. Sanatçı, SWR stüdyoları işbirliği ile gerçekleşen CD'nin ikinci bölümünde ise 12 yaşındaki bir kız çocuğuna eseri özel kılan ayrıntıları, eserden seçtiği bazı bölümleri piyano, klavsen ve org'da yorumlayarak anlatıyordu. Martin Stadtfeld'in 2009'da Beethoven kaydettiği albümü yine Sony Classical etiketi taşıyordu. 2009 2015 arasında altı albümü daha yayınlanan Stadtfeld'in Schumann yorumladığı ve 2015'te çıkan son albümü ile birlikte toplam 15 albümü bulunuyor.


VIDEO & MÜZİK
J.S. BACH Das Wohltemperierte Klavier
Deutsche Romantik

P R O G R A M

BACH
Ricercar à 3 from „The Musical Offering“ BWV 1079

MOZART
Fantasia Do minör K. 475
Sonata Do minör K. 457

***
MOZART
Excerpts from the London Sketchbook from the 8 year old Wolfgang Amade

BACH
Chaconne (BWV 1004 - Arn. Martin Stadtfeld)

CHOPIN
Polonez La bemol majör Op. 53


.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 100TL - 120TL - 140TL - 160TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com
"İstanbul Resitalleri, İstanbul'un kültürel hayatına çok önemli katkıları olan bir organizasyon. Solist olarak başarılarını dünyanın önde gelen konser salonlarında verdikleri konserlerle kanıtlamış sanatçıları seçiyor."
Prof. BerközKamil Şükûn

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Laure Favre-Kahn
14 Kasım 2015
Sonraki Resital
Finghin Collins
14 Ocak 2016
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS Artful Living RAMADA PLAZA  
      CUMHURİYET    
  ANDANTE JOY FM THE GUIDE  
  MAS EUROMESSAGE MNG KARGO  
  KIYI REGNUM DSIGN  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ

 

M&K

Hosted by