© wildundleise.de


"A musical sensation..."
Süddeutsche Zeitung

"To project sound merely by implication is the true virtuosity, and this young player has a lot of it."
New York Times

"Intelligence and aristocratic musicianship "
Washington Post

"the highest perfection "
Frankfurter Allgemaine Zeitung

"Schnyder has been described as a ‘piano poet’ and many have compared his aesthetic vision to other great pianists such as Kempff and Barenboim. "
News and ReviewsSCHUBERT SCRIABIN BRAHMS
OLIVER SCHNYDER piyano

4 HAZİRAN 2015 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Washington Post'un hakkında "aristokrat bir müzisyen" dediği Oliver Schnyder'in piyanizmi dünya basınında efsanevi virtüözler Kempff, Schnabel, Fischer, Barenboim, Perahia ve Brendel ile karşılaştırılıyor. Alman Süddeutsche Zeitung ise sanatçı için "Tuşların İsviçreli starı" diyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung'un "mükemmelliğin en yüksek seviyesi" sözleriyle övdüğü Schnyder, bilhassa Bach yorumlarında ölçülü ve 'klasik' yaklaşımı ile dikkat çekiyor. Sanatçı, İstanbul Resitalleri 2015 Scriabin Yılı nedeniyle resitalinde Scriabin'in 'Vers la flamme' eserini yorumlayacak.

+ +

Piyanizminde müthiş bir çekim gücü olan 42 yaşındaki sanatçı, müzik eğitimini Zürihte tamamladıktan sonra Amerika'ya gitti; 1998-2001 yılları arasında önce NewYork'ta "Piyanonun Amerikan First Lady'si" olarak bilinen Ruth Laredo (1937- 2005) ile daha sonra Baltimore'da Amerikalı efsanevi piyanist ve şef Leon Fleisher ile müzik çalışmalarına devam etti. 2002'de İsviçre'ye geri döndüğünde Zürih Tonhalle Orkestrası Müzik direktörü ünlü maestro David Zinmann'ın daveti üzerine seslendirdiği Saint-Saens konçertosu basında öyle büyük ses getirdi ki profesyonel kariyerinde bir milad olan bu konser ona dünya salonları ve festivallerinden ard arda davetler getirdi. Solo resital ve konserlerinin yanı sıra Julia Fischer, Veronika Eberle ve Sol Gabetta gibi isimlerle yaptığı oda müziği çalışmaları da Oliver Schnyder'in klasik müzik dünyasındaki popülerliğini arttırdı.

Oliver Schnyder'in sahneye çıktığı salonlar arasında ilk akla gelenler: New York'ta Carnegie Hall, Londra'da Wigmore Hall, Amsterdam'da Concertgebouw, Zürih'te Tonhalle, Bonn'da Beethovenhaus, Brüksel'de Palais des Beaux Arts, St. Petersburg'da Philharmonic Hall, Dortmund'da Konzerthaus, Cenevre'de Victoria Hall, Milano'da Sala Verdi, Moskova'da Tschaikowsky Hall, Tokyo'da Opera City Concert Hall ve Washington'da Kennedy Center.

Londra Filarmoni, Hong Kong Senfoni, Tchaikovsky Senfoni, İsrail Senfoni, WDR Belgrad Filarmoni, Orchester Musikkollegium Winterthur, Lucerne Senfoni Orkestrası gibi büyük orkestralar ile aynı sahneyi paylaşan sanatçı için oda müziği çalışmaları da ayrı bir önem taşıyor. Çeşitli oda müziği orkestralarının yanı sıra kurucusu olduğu Schnyder Trio'da keman virtüözü Andreas Janke ve çelist Benjamin Nyffenegger ile oda müziği de yapıyor.

Lucerne, Schwetzingen, Zürih, Ruhr Piyano Festivali, Menuhin Festival Gstaad, Musiksommer gibi birçok festivalden davet alan Oliver Schnyder'ın İsviçre radyo ve televizyonlarının yanı sıra aralarında BBC televizyonu ve Classic FM'in de bulunduğu Alman, Çin ve ABD gibi uluslararası radyo ve tv kanalları için yapılmış birçok kaydı da bulunuyor.

Schnyder, en son 2013'te Sony Music'ten çıkan albümünde İsviçre'nin en eski orkestrası (1875) "Orchester Musikkollegium Winterthur" eşliğinde Mendelssohn'un piyano konçertolarını kaydetti. Övgü dolu eleştiriler alan albüm, klasik müzik sever ses tutkunları için ayrıca RCA Red Seal etiketi taşıyor.

Sanatçının 8'i solo olmak üzere toplam 22 albümü bulunuyor. Uluslararası basında büyük beğeni toplayan albümleri, Gramophone'da Wilhelm Kempff'in kayıtları ile kıyaslanıyor, çeşitli yayınlarda ayın CD'si seçiliyor, “CHOC de Classica” gibi etiketler alıyor ve ICMA'da yılın en iyi albümleri arasında aday gösteriliyor.

VIDEO
HAYDN: Piyano konçertoları hakkında.

BACH: 'Cantata' BMW 147

P R O G R A M

SCHUBERT
Piyano sonatı La majör D.959
SCRIABIN
'Vers la flamme'
Piyano için şiir op.72

***
BRAHMS
Piyano sonatı No. 3 Fa minör Op.5

...................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 150TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com

"Istanbul Recitals, a monthly recital series that presents top-level international soloists"
A. Ivanoff 

Kamil Şükûn

 

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Sunwook Kim
9 Mayıs 2015
Sezon Galası
Saleem Ashkar
8 Ekim 2015
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  HELVETIA Swiss Chamber of Commerce in Turkey TV 360  
  HURRİYET DAILY NEWS CUMHURİYET RADİKAL  
  ANDANTE STEIGENBERGER MASLAK THE GUIDE  
  REGNUM MAS EUROMESSAGE MNG KARGO  
  GL EVENTS KIYI JOY FM DSIGN  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by