© Thommy Mardo


"Joseph Moog knows no fear."
Norman Lebrecht

"the virtuoso outbursts arguably set new speed records, and without the slightest trace of banging."
Gramophone

"Many play Scarlatti’s sonatas, but only a very few play them well: Pogorelich, Perahia, Pletnev, Tharaud ...and Joseph Moog."
Pizzicato

"Joseph Moog seems to be a pianist’s pianist."
FanfareBEETHOVEN LISZT CHOPIN SCRIABIN RUBINSTEIN
JOSEPH MOOG
piyano

12 MART 2015 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'


Eleştirmenler, ICMA 2014 Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri'nde "Yılın En İyi Solo Albümü" ödülünü kazanan Alman piyanist Joseph Moog'un çalınması yürek isteyen zorlu eserleri seçme konusundaki cesaret ve ustalığına şapka çıkarıyor.

2006'da hem Almanya'daki "Verbandes der Deutschen Konzertdirektionen" Müzik Ödülü hem de İsviçre'deki "Sommets Musicaux de Gstaad" kış festivalinde dahi müzisyenlerin ödüllendirildiği "Prix Philippe Chaignat" Ödülü ile onurlandırılan sanatçı, 2009'da "Young Steinway Artist" olarak ilan edildi. Moog, 2012'de ICMA Ödülleri'nde kazandığı "Yılın En İyi Genç Sanatçısı" ödülüne 2014'te ICMA "Yılın Albümü" ödülünü de ekledi.

+ +
Kaydettiği 7 albümü ile uluslararası basında övgü dolu eleştiriler ve sayısız başarı rozeti alan Moog, asaleti ve usta piyanizmi ile müzik eleştirmelerine göre bir fenomen. The Denver Post, Moog için "yaşından beklenmedik büyük bir ustalıkla size piyanonun tüm renklerinden oluşan bir spektrumu önünüze seren genç virtüöz, dünya çapında bir müzik kariyeri için gerekli herşeye fazlasıyla sahip" diyor. Bir başka eleştiride de Gramophone "Sadece birkaç piyanistin çalmaya cesaret edebileceği bir programı büyük bir yetenek ve haklı bir gururla çaldı" diyerek Moog'a yer veriyor.

Artistik ışığı ve özel program seçimleri ile dinleyicilerini cezbeden Moog, Almanya başta olmak üzere İsviçre, Rusya, ABD, İngiltere, Fransa, Brezilya, Çin, İsrail, Avusturya ve Japonya'da resital ve konserler veriyor. Sahneye çıktığı uluslararası salonlar arasında Viyana'da Konzerthaus, Zürih'te Tonhalle, Paris'te Louvre Auditorium, Londra'da Wigmore Hall ve Royal Albert Hall, St. Petersburg'da Mariinsky Theater, Hamburg'da Laeiszhalle, Berlin'de Konzerthaus, Roma'da Auditorium della Conciliazione, Bonn'da Beethovenhaus, Prag'da Rudolfinum ve Pekin'de New Grand National Theatre gibi seçkin adresler bulunuyor. Aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında Hamburg Senfoni Orkestrası, Varşova Senfoni Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası, Moskova Radyosu Çaykovski Senfoni Orkestrası, Alman Radyosu Filarmoni Orkestrası ve Colorado Senfoni Orkestrası ilk akla gelenler arasında.

Müzisyen bir ailede dünyaya gelen ve piyano çalmaya 4 yaşında başlayan 28 yaşındaki Moog, Ruhr Piyano Festivali, Kopenhag Tivoli Festivali, Schleswig-Holstein, Sommets Musicaux Gstaad, Mecklenburg- Vorpommern, Rheingau Müzik Festivali, "La Folle Journée au Japon", Miami Uluslararası Piyano Festivali ve Varşova Beethoven Festivali gibi prestijli festivallerde yer alıyor.

Joseph Moog'un 'Scarlatti Illuminated' adıyla 2013'te Onyx Classics'ten çıkan ve ICMA ödüllü son albümü uluslararası basında büyük ilgi gördü sayısız etiket aldı. Claves ve Onyx Classics'ten çıkan toplam 7 albümü bulunan Moog için "Pianist" dergisi "kendi çağdaşlarının üstünde bir sınıfta saygıyı hak eden genç piyanist, enstrümanında korkunç derecede zeki ve güçlü bir usta!" diyor.

Radio Bremen ise "Doğaüstü teknik yetenekleri ile o bir hazine avcısı" sözleriyle, çalınması ustalık gerektiren zor yapıtları bulup ustalıkla seslendiren Moog'un bu önemli özelliğine atıfta bulunuyor.

Alman Zeitung " Görkemli asaletiyle genç bir usta!" diyerek Moog'u selamlarken; müzik eleştirmeni Norman Lebrecht de Joseph Moog'u "O, korku nedir bilmiyor! Gözlerini dört açarak piyanoda virtüözik slalomlar yapıyor ve sonra hiç frene basmaksızın, sert dönüşler yapmaksızın dizginleri yeniden eline alıyor." şeklinde tarif ediyor.


VIDEO
HAYDN: Piyano sonatı Re majör Hob. XVI No. 2
DEBUSSY: 'Image Oubliée' No. 1

P R O G R A M

BEETHOVEN
Piyano sonatı No. 8 Op. 13 Do minör 'Pathétique'
LISZT
Réminiscences de "Norma" (VINCENZO BELLINI)
***
CHOPIN
Piyano sonatı No. 1 Op. 4 Do minör
SCRIABIN
Prelüdler
Op. 16 No. 1 Si majör
Op. 11 No. 2 La minör
No. 11 Si majör
No. 14 Mi bemol minör
No. 21 Si bemol majör

İki Dans Op. 73
I. Guirlandes
II. Flammes sombres

RUBINSTEIN
Macar melodileri üzerine fantezi (Arnj. JOSEPH MOOG)

.........................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand
AKBANK tarafından sağlanmaktadır. Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 150TL Tel: 0216 556 9800 biletix.com
"İstanbul Resitalleri hayatımıza kıymetli bir kazanç olarak girdi."
Gülsin Onay

 


Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.

Önceki Resital
Xuefei Yang
14 Şubat 2015
Sonraki Resital
Simone Dinnerstein
10 Nisan 2015
  AKBANK SAKIP SABANCI MÜZESİ HERTZ THE SEED  
  GL EVENTS THE GRAND TARABYA TV 360  
  HURRİYET DAILY NEWS CUMHURİYET RADİKAL  
  ANDANTE JOY FM THE GUIDE  
  REGNUM MAS EUROMESSAGE MNG KARGO  
  KIYI   DSIGN  

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by