© Uwe Neumann"...vivacious, lucid and affectionate, all his performances are unfailingly musical...

...poetic inwardness and pianistic finesse...

...outstandingly gifted pianist... "

GramophoneSCHUMANN HOLLIGER SCHUBERT KURTAG BEETHOVEN
CÉDRIC PESCIA piyano


17 OCAK 2014 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'

Konuklar, 'Anish Kapoor İstanbul'da' sergisini 18:00-19:30 arası aynı biletle gezebiliyorlar.

İsviçreli piyanist Cédric Pescia'nın müzikal yaşamı tıpkı bir İsviçre saatini andırıyor. Ayrı ayrı çalışan her bir mekanizma bütünün mükemmelliğine hizmet ediyor... Pescia'nın farklı alanlardan damıtılmış bilgi ve becerileri onun piyanizmini zenginleştiriyor. Konser piyanistliği, jüri üyeliği, piyano profesörlüğü ve festival yönetmenliği gibi her biri ayrı bir beceri, ilgi ve zaman isteyen alanlardaki aktif çalışmaları sanatçının müziğe bağışlanmış hayatının en önemli göstergeleri. Pescia'yı özel kılan ise, tüm bunları genç yaşında bir arada yapabiliyor olması. İsviçreli sanatçının İstanbul Resitalleri öncesindeki durakları Almanya, Rusya ve Norveç.

Geniş bilgi...
Lozan (İsviçre) doğumlu Cédric Pescia, Lozan Konservatuarı'nda, Christian Favre'dan aldığı piyano derslerine Cenevre Konservatuarı'nda Dominique Merlet ile devam etti. Konservatuarda "Premier Prix de Virtuosite" ile onurlandırılan sanatçı müzik eğitimini Berlin Güzel Sanatlar Akademisi'nde Wilhelm Kempff'in öğrencilerinden Alman piyano hocası Klaus Hellwig ile tamamladı.

Pierre-Laurent Aimard, Daniel Barenboim, Henri Barda, Dietrich Fischer-Dieskau, Ivan Klansky ve Christian Zacharias ile müzik çalışmaları devam eden Pescia, 2003- 2006 yılları arasında İtalya'daki dünyaca ünlü Lake Como Uluslararası Piyano Akademisinden davet alarak Dimitri Bashkirov, Leon Fleisher ve Andreas Staier gibi önemli isimlerle birlikte çalışma fırsatı buldu. 2002'de, Amerika'da düzenlenen Gina Bachauer Uluslararası Piyano Yarışması'nda "Altın Madalya" kazanarak "Birinci" oldu; 2005 ve 2007'de Vevey'de düzenlenen Clara Haskil Competition'a jüri üyesi olarak davet edildi.

Pescia, Almanya, İsviçre, Fransa, Avusturya ağırlıklı olmak üzere Avrupa'dan uzak doğuya, Güney Amerika 'dan Kuzey Afrika'ya uzanan bir coğrafyada resital ve konserler veriyor. İstanbul Resitalleri'nden önce sahneye çıktığı salonlar arasında, Berlin Konzerthaus (Berlin), Hamburg Musikhalle (Hamburg), Mozarteum (Salzburg), Carnegie Hall (New York), Oriental Art Center (Şangay), Wigmore Hall (Londra) ve Tonhalle (Zürih) gibi klasik müziğin uluslararası platformdaki önemli adresleri yer alıyor. Davet aldığı festivaller arasında ise Prague Spring Festivali, Lucerne Festivali, Menuhin Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Davos Festivali gibi festivaller gösterilebilir. Aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında ise Milano Giuseppe Verdi Senfoni Orkestrası, Utah Senfoni, Bonn Filarmoni Orkestrası, Camerata Bern Orkestrası, Suisse Romande Orkestrası, Göttinger Senfoni Orkestrası, Lozan Oda Orkestrası, İtalyan Svizzera Orkestrası ve Berlin Senfoni Orkestrası gibi saygın orkestralar yer alıyor.

Keman virtüözü Nurit Stark ile birlikte oda müziği çalışmaları yapan Cédric Pescia aynı zamanda kurucu üyeleri arasında yer aldığı Lozan Oda Müziği konserler dizisi olan "Ensemble enScene"in artistik direktörlüğünü de yürütüyor. Dünyaca prestijli İtalya'daki "Accademia Pianistica Internazionale"de verdiği masterclass'ların yanı sıra 2012'den beri de Cenevre'deki Haute Ecole de Musique'e piyano profesörü olarak yer alıyor. Lozan'da"Bourse de la Fondation Leenaards" ödülü kazanan Cedric Pescia 2007'de "Prix Musique de la Fondation Vaudoise pour la culture" ile onurlandırıldı.

Cédric Pescia'nın basından olağanüstü övgüler alan kayıtları Claves Records ve Aeon plak şirketleri tarafından yayınlanıyor. İlk solo albümü 2004 yılında yayınlanan Pescia'nın albüm kayıtları arasında Bach'ın "Goldberg Varyasyonları", Schumann'ın solo piyano için tüm çalışmaları, Fransız bestecilerden Couperin, Messiaen ve Debussy, Busoni ve Beethoven'ın piyano sonatları bulunuyor. Bugüne kadar yayınlanmış sekiz albümü bulunan sanatçı 2012'de yayınlanan son albümünde ise John Cage seslendirdi. Cédric Pescia'nın Johann Sebastian Bach: Die Kunst der Fuge - L'art de la Fugue albümü 28 Ocak'ta piyasaya çıkıyor.

Pescia pianizminden alıntılar:

Messiaen: Le Courlis Cendre

Couperin: Selections


P R O G R A M

SCHUMANN
Kinderszenen op.15
HOLLIGER
"Elis"
SCHUBERT
Drei Klavierstücke D 946 op. posth.

*ara**
KURTAG

"Játékok" (Seçmeler)
BEETHOVEN
Piyano Sonatı No. 32 Do minör op.111


...................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.


SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL
"İstanbul Resitalleri bu kent kültürüne müthiş bir hizmet."
Hıncal Uluç
 

Resitaller, tam belirtilen saatte başlar ve kapılar kapanır. Alkış arasında kapılar açılmaz. Geç kalan konuklar resitalin sadece ikinci yarısını izleyebilirler. (Ara verilmeyen resitallerde bu uygulama yapılamamakta, geç kalanlar resitali izleme olanağını kaybetmektedirler.) Konukların resital başlama saatinden en az 30dk. önce saat 19:30'da salonda bulunmaları, en geç 19:55'te salonda yerlerini almış olmaları önerilir. İstanbul Resitalleri, tarih sanatçı ve yer değişikliği yapma hakkını saklı tutar. 12 yaşından küçükler alınmaz.
Önceki Resital
Cristina Ortiz
12 Aralık 2013
Sonraki Resital
Beatrice Rana
15 Şubat 2014
  AKBANK
Lufthansa
KVKmarket.com
 
Hertz
Ramada Plaza GL events

  Cumhuriyet
Radikal
SKYTURK
Daily News
 

  THE GUIDE
JOY FM
Andante
Cornelia Deluxe Resort
 
EuroMessage
MAS The Seed

   
DSign
 
Artful Living

         

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by