"Piano virtuosity can take a variety of forms, but one of the rarest belongs to John O'Conor ... [he] represents a vanishing tradition that favors inner expression and atmosphere over showmanship and bravura ... in technically complex passages he goes the extra measure to find the ideas behind the flurry of notes."
Chicago Tribune

"John O'Conor must be ranked high indeed ... this was exquisite playing - lucid, poised and cool; he gave himself to the expression of this graceful music."
New York Times

"Impeccable technique and musicality ...."
Sunday Times

"O'Conor brought real poetry to his recital of late-period Beethoven ... incisive, even visionary projections that drove to the heart of the musical matter. O'Conor led us with a lucid touch and a keen intellect ... this artist has the kind of flawless touch that makes an audience gasp."
Washington Post

"John O'Conor is a pianist of unbounding sensitivity, and these recordings bear witness to his beguilingly eloquent style." Gramophone

"...world's premier Beethoven interpreter..."
CD Review


HAYDN WAGNER BEETHOVEN SCHUBERT
JOHN O'CONOR
piyano

10 MAYIS 2013 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'


Dünyanın en önde gelen Beethoven yorumcularından ve "Piyanonun Gerçek Şairi" olarak tanımlanan ünlü piyanist John O'Conor, sayısız ünvan, nişan, madalya ve ödülün sahibi. 16 yıl sürdürdüğü İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Başkanlığı'nın ardından akademinin onursal üyesi olan John O'Conor, dünyanın en prestijli uluslararası piyano yarışmalarının da jüri üyesi. Sanatçının Beethoven, Mozart. Schubert ve John Field seslendirdiği 29 albümü var.

Geniş bilgi...
Dublin'de J.J. O'Reilly'den aldığı derslerle piyanoya başlayan O'Conor, Avusturya Hükümeti'nin bursu ile ödüllendirilerek eğitim için Viyana'ya gönderildi. Efsanevi Alman piyanist Wilhelm Kempff ile özel çalışma fırsatı bulan John O'Conor bugün, Wilhelm Kempff'in 1957 yılından beri devam eden ve yılda bir kere İtalya'daki villasında düzenlenen Beethoven kurslarına hoca olarak davet ediliyor. John O'Conor, 1973'te Viyana'da, Uluslararası Beethoven Piyano Yarışması Birinciliği'ni tüm jüri üyelerinin oy birliği ile kazandı. 1975'te Bösendorfer Yarışması'nda birincilik ile ödüllendirildi. 1986 yılında ünlü Abbey Road Stüdyolarında kaydedilen Beethoven Sonatları kayıtları Amerika'da büyük yankı uyandırdı. John O'Conor'ın Telarc etiketiyle birbiri ardına yayınlanan başarılı Beethoven kayıtları onu dünya çapında ünlü bir Beethoven yorumcusu yaptı.

2010 yılına kadar 16 yıl boyunca İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Başkanlığı yapan John O'conor'ın birçok öğrencisi uluslararası müzik yarışmalarında büyük başarı ve ödüller kazandılar. 2004'te çıktığı Amerika turnesinde sanatçıya İrlanda Oda Orkestrası eşlik etti. 2006 yılından beri Aspen Müzik Akademisi üyesi olan O'Conor, Aspen Müzik Festival'inde düzenli olarak yer alıyor. 2011'de misafir profesör olarak Japonya'daki Showa Müzik Üniversitesi'nde bulunan John O'conor, İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi'nde devam eden profesörlüğünün yanı sıra Virjinya'daki Shenandoah Üniversitesi Konservatuarı'nda da misafir profesör olarak yer alıyor. New York Juilliard ve Manhattan School, Harvard, Yale, Seattle Üniversitesi, Kore Ulusal Sanat Üniversitesi, Sidney ve Paris Konservatuarları ile İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi gibi uluslararası arenada referans olarak gösterilen müzik kurumlarında master class ve konferanslar veriyor.

John O'Conor, Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya, Afrika'dan Avusturalya'ya uzanan dünya çapında resital ve konserler veriyor. Birlikte aynı sahneyi paylaştığı orkestralar arasında Londra Senfoni, Royal Filarmoni, Çek Filarmoni, Viyana Senfoni, Fransa Ulusal Orkestrası, Japon NHK, İrlanda Ulusal Orkestrası gibi dünyanın önde gelen orkestraları yer alıyor. NewYork'ta Carnegie Hall ve Lincoln Center, Washington'da Kennedy Center, Londra'da Wigmore Hall ve South Bank Centre John O'Conor'ın sahneye çıktığı dünyanın en prestijli salonlarından bazıları.

Dublin Uluslararası Piyano Yarışması'nın jüri başkanlığını ve artistik direktörlüğünü yapan John O'Conor, Japonya'da Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması, Moskova'da Tchaikovsky Uluslararası Piyano Yarışması, Viyana'da Beethoven Uluslararası Piyano Yarışması, Varşova'da Chopin Uluslararası Piyano Yarışması, Tel Aviv'de Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması ve Hilton Head Uluslararası Piyano Yarışması gibi dünyanın dört bir yanındaki en önemli uluslararası piyano yarışmalarında da jüri üyeliği yapıyor. John O'Conor, klasik müziğe olan katkılarından dolayı İrlanda Ulusal Üniversitesi, Dublin Trinity College ve Virjinya Shenandoah Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ile onurlandırıldı ve İrlanda Kraliyet Müzik Akademisi Onursal Üyeliği'ne layık görüldü. Fransız Hükümeti tarafından "Officier de l'Ordre des Arts et des Lettres" ve Avusturya Hükümeti tarafından "Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst" ünvanları ile ödüllendirilen John O'Conor aynı zamanda Japonya, İtalya ve Polonya Hükümetlerinin nişanlarını da taşıyor. "Beethoven zirvesinde bugüne kadar ki en yüksek kalibredeki kayıtlar" şeklinde yorumlar alan John O'Conor'ın Beethoven kayıtları için New York Times, "en iyi kayıtlar" diye yazdı. Billboard Classical listelerinde haftalarca kalan albümü ise İrlanda'lı besteci John Field'ın noktürlerini kaydettiği albümü oldu. John O'Conor'ın 2007 ve 2008'de kaydettiği ve büyük övgü alan Beethoven piyano konçertoları albümlerinde ise sanatçıya Londra Senfoni eşlik etti. Sanatçının son albümü Perfect Sound Stüdyolarından "Irish Classics" adıyla 2010 yılında yayınlandı.O'Conor piyanosundan alıntılar:
Beethoven: Waldstein: Allegro con brio
Beethoven: 'Emperor' Konçertosu

P R O G R A M

HAYDN
Sonata F Hob XVI No 23
WAGNER / LISZT
Isoldens Liebestod (Tristan und Isolde)
BEETHOVEN
Sonata No. 8 Do minör Pathétique Op. 13
SCHUBERT
Sonata in C minör D 958

...................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 120TL
BİLET AL

"Organizasyonu, program ve sanatçı seçimini, gösteri sırasındaki hizmeti, tüm iletişim çalışmalarını (öncesi - sırası - sonrası) mükemmel bulduğumu söylemeliyim."
Ali Saydam
Önceki Resital
Vanessa Wagner
11 Nisan 2013
Sonraki Resital
Jean-Efflam Bavouzet
8 Haziran 2013
  AKBANK
Volvo
KVK
 
Lufthansa
Pera Palace Jumeirah Hertz

  Cumhuriyet
Radikal
Daily News
SKYTURK
 
Cornelia Deluxe Resort
Artful Living Andante

  The Seed
MAS
EuroMessage
 
JOY FM
THE GUIDE DSign

     
   

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by