© Jean-Baptiste Millot

"... subtle sound, clever and poetic phrasing, ... a real sense of structure." The Times

"Éric Le Sage is an extremely cultivated disciple of the great French tradition of Schumann piano."
The Financial Times

"ideal French piano aesthetics and clarity”
die Zeit

VIDEO

DEBUSSY BEETHOVEN SCHUMANN
ÉRIC LE SAGE piyano


7 EKİM 2011 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
(Ulaşım)

İstanbul Resitalleri 5. sezonu '2011-2012', Fransız piyano ekolünün en önde gelen temsilcilerinden Eric Le Sage ile açılıyor. Tınısal ayrıntılar, sağlam bir yapısallık ve şiirsel hecelemelere odaklı olan Le Sage için Financial Times "Fransız piyano geleneğinin en yüksek düzeyde rafine edilmiş örneği" olarak söz ediyor. 2010 yılında die Zeit Le Sage'ı överken "ideal Fransız piyano estetik ve berraklığı" şeklinde bir ifade kullandı.

Eric Le Sage, bugünlerde, eleştirmenlerce Schumann kayıtları tarihinde bir referens olarak kabul edilen, 2010 yılında tamamladığı ve Schumann'ın tüm piyano yapıtlarını kaydettiği albüm dizisi çerçevesinde başlıcaları arasında Louisiana Museum of Arts, Théâtre du Châtelet, Salle Pleyel, Théâtre des Champs-Elysées, Düsseldorf Schumann Festivali, La Roque d’Anthéron, la Folle Journée, St Magnus Festivalleri ve Varşova Beethoven Festivali'nin olduğu önemli salon ve fesltivallerde sahneye çıkıyor, dünyanın dört bir köşesinde resitaller veriyor.

Biyografi...

Aix en Provence, doğumlu Eric Le Sage 1985 yılında Porto Uluslararası piyano yarışması ve 1989 yılında Robert Schumann piyano yarışmalarını kazanıp Leeds Piyano Yarışması'nda ödül almasını takiben Sir Simon Rattle'ın batonu altında çaldı.

Fransız piyanizminin örneği olarak kabul edilen sanatçı, la Roque d’Anthéron, Festival International de Menton, Potsdam Sanssouci, Théâtre du Châtelet, Salle Pleyel, Wigmore Hall, Suntory Hall, Carnegie Hall, Schwartzenberg’s Schubertiade, Ludwigsburg Festival, Frankfurt’s Alte Oper, Dublin’s Celebrity Series, Louisiana Museum of Arts, Cologne’s Philharmonie, Amsterdam’s Concertgebouw gibi büyük salonlar ve festivallerde oda müziği konserleri ve resitaller verdi. Bu konser ve resitalleri Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, Güney Afrika, Japonya ve Amerika'da tekrarlandı.

Solist olarak Los Angeles Philharmonic, Bremen Philharmonic Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Gothenburg Philharmonic, Rotterdam Philharmonic, NHK Symphony Orchestra, Dresden Philharmonic, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Zwickau Symphony Orchestra, Netherlands Radio Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre National d’Ile de France, Orchestre Philharmonique de Liège, Munich Chamber Orchestra gibi anıtsal orkestralar ile sahneye çıktı.

RCA-BMG, Naïve, EMI ve Alpha müzik şirketleri tarafından yayınlanan albümleri Diapason d’Or de l’Année, 10 de Repertoire, Choc du Monde de la Musique, Grand Prix du Disque, Recording of the Month Fono Forum, Recording of the Month Gramophone, Victoire de la Musique gibi en değerli klasik müzik ödüllerini aldı. 2010 yazında Alpha tarafından yayınlanan albümü "Jahrespreis der deutschen Schallplattenkritik" ile ödüllendirildi.Eric Le Sage piyanosundan kısa bir alıntı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

SCHUMANN: Piano Sonata No. 1

P R O G R A M

DEBUSSY
images 1er cahier
DEBUSSY
L'Isle joyeuse
BEETHOVEN
Sonate n° 30, op 109
SCHUMANN
Fantaisie op 111
SCHUMANN
Fantaisie op 17

.................................................................
Piyano: Steinway & Sons Concert Grand D
AKBANK tarafından sağlanmaktadır.
Teşekkür ederiz.

SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
BİLETLER: 110TL
BİLET AL

"İstanbul Resitalleri dizisi dünyanın parlayan yıldızlarını yanı başımıza getirmekle İstanbul sanat yaşamında taze bir soluk oluşturdu."
Evin İlyasoğluÖnceki Resital
Teo Gheorghiu
9 Haziran 2011
Sonraki Resital
Tamara Stefanovich
19 Kasım 2011
     
   
 
Hertz
Institut Francais
KVK
 
Hürriyet
SKYTURK Cumhuriyet

  Kone
Kırkiki Maslak
Volvo
CROSS
 
Air France Sheraton İstanbul Maslak Radikal

  EuroMessage
Andante
JOY FM Mezzo  
Artful Living
THE GUIDE
DIGITURK

  Snapper
Opus
MAS  
Cornelia Deluxe Resort
 
The Seed


İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K

Hosted by
TurkNet Hosting