© Thierry Cohen

“Her performances, clearly involved, were attractive, she conveyed real, pulsing life.”
New York Times

“Le Guay appears to be a formidable pianist. Her tone was weighty, conferring moments of jaggedness upon the jazzy sparkle of the outer movements and hinting at undercurrents of tremendous passion beneath the flow of the central adagio. Sculpting each phrase with great finesse, she was never vacuously showy or flippant.”
The Guardian

“Her playing shows true refinement, allowing the work to breathe with a sense of space, a true pulse and sparkling ornaments.... This beautiful artist naturally displays a-rare elegance and a temperament that are "classical" and gracefully expressed.” Le Monde de la Musique

”The intellectual reasoning is matched by the interpretation. In Haydn’-s Sonata Hob. XVI:2, CM le Guay shows a sense of construction reminiscent of that of a Richter, while so many pianists appear ridiculous in comparison with that master.” Repertoire

"Claire-Marie Le Guay’s dashing virtuosity has a touch of the young Argerich about it, and she communicates a marvellous sense of rhythmic life and the sheer joy of music-making.”
International PianoCLAIRE-MARIE LE GUAY piyano
16 ARALIK 2010 PERŞEMBE 21:00 MKM

Kazandığı birinciliklerle, başarılı albümleriyle, Asya'dan Amerika'ya uzanan konserleriyle, adına besteler yapılan Fransız virtüöz Claire-Marie Le Guay, bugündünya klasik müzik camiasının 1. liginde oynuyor. 2000 yılında Daniel Barenboim tarafından Chicago Orkestrası ile Carnegie Hall ve Chicago Symphony Center konserleri için bizzat davet edilmesiyle dikkatleri üzerine çeken Claire-Marie Le Guay, son derecede başarılı albüm kayıtlarının yanısıra Avrupa, Asya ve Amerika gibi dünyanın dört bir yanında dolup taşan konserleri ile günümüz klasik müzik dünyasının en büyük solistlerden biri...

Maria Canals International Competition Barcelona ve ARD Competition Munich gibi uluslararası büyük yarışmalarda birincilikler kazanan sanatçının oda müziğine olan derin sevgisi onu Eric Le Sage, Augustin Dumay, Quatuor Ebène, Mandelring Quartet ve Gidon Kremer gibi ünlü isimlerle de sıkça bir araya getiriyor. Çağdaş Fransız besteci Thierry Escaich birçok yaptını Claire-Marie'ye ithaf etti. Oldukça başarılı olduğu çağdaş repertuarın gelişmesine de önem veren sanatçı, Dutilleux, Carter, Gubaidulina gibi güncel kompozitörlerin eserlerini de seslendiriyor.

Haydn yılı için 2009'da New York'un ünlü Mostly Mozart Festivali tarafından başarılı Haydn yorumları nedeniyle Lincoln Center'a davet edildi. Aynı yıl Tokyo Suntory Hall'da New Japan Philarmonic'le Clara Schumann'ın piyano konçertosunu seslendirdi. 2009-2010 sezonu boyunca Paris Théâtre de l’Athénée'nin sürekli sanatçısı oldu, çağdaş bestecilere yeni eserler sipariş edilmesine ve çağdaş repertuarın gelişmesine katkıda bulundu.

Claire-Marie Le Guay başlıcaları arasında, London Philharmonic Orchestra, New Japan Philharmonic, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Bayerische Rundfunk Orchester, Orchestre de Paris, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orchestre Philharmonqiue du Luxembourg, Kölner Kammerorchester, Orchestre de Chambre de Lausanne, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre Philharmonique de Liège ve Sao Paulo State Symphony'nin de bulunduğu çok önemli orkestralar ile konserler veriyor.

Beraber konser verdiği isimler arasında Dmitri Bashkirov, Alicia de Larrocha, Claude Frank, William Grant Nabore, ve Andreas Staier yer alıyor. Salle Pleyel, Wigmore Hall, Carnegie Hall, Zurich’s Tonhalle, Geneva’s Victoria Hall, Luxembourg’s Philharmonie, the Théâtre des Champs-Elysées, the Herkulessaal, Suntory Hall, Festival de la Roque d’Anthéron, the BBC Wales Festival, the Klavier Festival Ruhr, the Montreux festival, New York’s Lincoln Center gibi önemli salon ve festivallerde sahneye çıkıyor.

Claire-Marie Le Guay'ın Universal Accord etiketiyle yayınlanmış onbeş albümü bulunuyor.
Claire Marie le Guay piyanosundan kısa bir alıntı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

LISZT: 12 Transcendental Etudes

P R O G R A M

Bach
Partita n° 1
Brahms
Sonata n°2

ara

Liszt
Sonata


.........................................................................
PIYANO: YAMAHA GRAND CF IIIS

MKM MUSTAFA KEMAL MERKEZİ
BİLETLER: 100-80-60-50TL


"İstanbul Resitalleri, İstanbul'un kültürel hayatına çok önemli katkıları olan bir organizasyon. Solist olarak başarılarını dünyanın önde gelen konser salonlarında verdikleri konserlerle kanıtlamış sanatçıları seçiyor."
Prof. Berköz

 

Gelecek Resital

13 Ocak 2011

 

Önceki Resital
Lara Melda Ömeroğlu
16 Aralık 2010
Sonraki Resital
Edna Stern
13 Ocak 2011
     
   
  Türk Hava Yolları
Beşiktaş Belediyesi
Ramada Plaza
KVK
 
Cumhuriyet
SKYTURK Radikal

  Hertz
Mezzo
İGS
THE GUIDE
 
Joy FM
Necmi Rıza Çiçekçilik Tmipani Audio

  EuroMessage
Traffic Kurye
Filmon
Andante
 
Julius Meinl
DIGITURK InIstanbul

   
İznik Vakfı
Fishmekan
 
     
   

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K