© Hong Wei

“…an ecstatic, headlong rush though not sacrificing sensitivity of phrasing.”
Fanfare Magazine

"In the slow movements she is exquisitely lyrical without ever over-sentimentalising, and especially in the Larghetto of No. 2 she achieves a rapt concentrated stillness."
BBC Music Magazine

SA CHEN piyano
17 ŞUBAT 2011 PERŞEMBE 20:30
FULYA SANAT


Son yıllarda Çin'den yükselen en dikkat çekici, en duygulu piyanistlerden olan Sa Chen, piyano tarihinin en önemli üç yarışmasından birden ödülle dönen ilk piyanist. L’OFFICIEL dergisi geçen yıl Sa Chen'i "2009'un en önemli 10 Çin'li kadın sanatçısından biri" olarak seçti.

Biyografi...

Avrupa, Çin, Japonya ve ABD'de izleyicilerin büyük beğenisini kazanan Sa Chen, piyanonun büyük ustası Emmanuel Ax tarafından "Parlak bir piyanist!" olarak yorumlanıyor. 1979 Çin doğumlu Sa Chen müziğe beş yaşındayken önce kemanla başladı. Daha sonra piyano ile müzik eğitimine devam etti. 1991-1995 yılları arasında Çin Cumhurbaşkanı Jiang Zemin'in de ilgisi altında Sichuan Konservatuarı'nda Profesör Dan Zhaoyi'den almaya başladığı piyano eğitimi, Shenzhen Sanatlar Okulunda 1995-1997 yılları arasında da devam etti. Londra'ya taşınarak Guildhall Müzik Okulu ve Drama Joan Havill'de (1997-2000) eğitimini sürdürdü.

Profesyonel kariyerinin ilk yıllarında kazandığı ödüller ve aldığı övgü dolu sözler Chen'in yıldızının parlamasını sağladı. İlk ödülünü 1994 yılında Çin Uluslararası Piyano Yarışmasında kazanan sanatçının, 1996 yılında ödülle döndüğü Leeds Uluslararası Piyano Yarışmasındaki performansı aynı zamanda onun uluslararası arenadaki ilk ciddi performansıydı. Bu performans BBC'den canlı yayınlandı. Aynı yıl Uluslararası Frederick Chopin Piyano Yarışmasında dördüncülük ödülü de Chen'in oldu. 2000 ve 2001 yıllarında 20nin üzerinde konser için Japonya'ya davet edildi. Tokyo'daki "20.yüzyılın en büyük 100 piyanisti" adlı prestijli bir diziye davet edildi. Ünlü keman virtüözü Gidon Kremer ile konserler verdi. 2005 yılında ise klasik müzik alanındaki en prestijli yarışmalardan olan ABD'deki Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışmasında üçüncülük kazandı. Bu ödüller onun uluslararası kariyerinin başlangıcı oldu. Chen halen Almanya'da yaşıyor.

Sa Chen, İngiltere'nin en prestijli salonlarından Wigmore Hall ve Avusturalya'da Sidney Opera House'un da aralarında bulunduğu Avrupa ve ABD'deki önemli salonlarda konserler vermektedir. New York'ta (Carnegie Hall), Washington D.C.'de (Kennedy Center), Londra'da (Barbican Centre, Purcell Room and Cadogan Hall), Varşova'da (Philharmonic Hall), Milano'da (La Salla Verdi), Berlin'de (Broadcast Hall), Zürih'te (Tonhalle), Basel'de (Foundation Beyeler Museum ve Vitra Design Museum), Kopenhag'ta (Louisiana Museum), Boston'da (Symphony Hall) bu salonlar arasında sayılabilir.

Chen'in yönetimi altında çaldığı orkestra şefleri arasında Sir Simon Rattle, Leonard Slatkin ve Long Yu gibi isimler, davet edildiği festivaller arasında Duszniki Chopin Festival, Louisiana Museum, Lockenhaus Chamber Festival, Le Musiques festival ve Beijing Music Festival gibi festivaller yer almaktadır. Pekin, Şangay ve Hong Kong'daki düzenli orkestra konserlerinin yanısıra son dönemlerde birlikte çaldığı orkestralar arasında the Los Angeles Philharmonic, the Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, the Milwaukee Symphony Orchestra, the WDR Sinfonieorchester, Pittsburgh Symphony Orchestra, Bremen Philharmonic, Orchestre National du Capitole in Toulouse, Hong Kong Philharmonic bulunmaktadır. Royal Liverpool Philharmonic Orchestra ile İspanya turnesi ayrıca Milano, Paris ve Londra resitalleri de son dönem çalışmaları arasında göze çarpmaktadır.

Sa Chen'in bugüne kadar yayınlanmış 4 albümü bulunuyor.Sa Chen piyanosundan örnekler dinlemek için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız..

MUSSORSKY: Pictures at an Exhibiton

MUSSORGSKY: Night on Bald Mountain

P R O G R A M

Scarlatti
3 Sonat: Mi Majör, Fa Minör, Sol Majör
Currier
Scarlatti Cadenza & Brain Storm

Ravel
Gaspard de la Nuit

ara

Liszt

Balad No. 2
Liszt
Un Sospiro
Liszt
Macar Rapsodisi No. 6


...................................................
PIYANO: YAMAHA GRAND CF IIIS

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ FULYA SANAT KONSER SALONU
BİLETLER: 100-80-60-50TL
biletix.com
BILETIX ÇAĞRI MERKEZİ 0216 556 9800
BILETIX SATIŞ NOKTALARI
LALE KART (%20 İNDİRİMLİ)
ÖĞRENCİ"İstanbul Resitalleri: şehrin yeni klasiği."
Serhan BaliResitallerde Özel Reflektörler

İstanbul Resitalleri, akustik mükemmeliyet arayışları çerçevesinde özel tasarlanmış akustik saçıcılar kullanmaya başladı. PRO-PLAN tarafından İstanbul Resitalleri için Prof. Temel Belek danışmanlığında tasarlanarak KBS tarafından özel olarak üretilen saçıcılar ilk kez 2011 Ocak resitalinde kullanıldı ve izleyicinin olumlu tepkisiyle karşılandı.


Sonraki Resital

16 Mart 2011

     
   
Önceki Resital
Edna Stern
13 Ocak 2011
Sonraki Resital
Paolo Restani
16 Mart 2011
     
   
  Türk Hava Yolları
Beşiktaş Belediyesi
Ramada Plaza
KVK
 
Cumhuriyet
SKYTURK Radikal

  Pfizer
Mezzo
DIGITURK
THE GUIDE
 
Hertz
Faber Castell Kone

  Joy FM
InIstanbul
EuroMessage
Filmon
 
Tmipani Audio
Andante

  İznik Vakfı
Pro-Plan
Necmi Rıza Çiçekçilik
KBS
 
     
   

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K