© Juan Esteves

"Magnificently played, thoughtful and majestic performances."
Gramophone

"Exhilarating beyond compare,
a joy..."
Guitar Review

"Gracefully phrased, beautifully balanced..."
The New York Times

"Exceptional artistry."
The New Yorker

"a soaring dignity ... "
Los Angeles Times

"He has has the ability to gain access into his guitar's inner mysteries."
Classical Guitar

"Worth traveling long distances to hear."
The Guardian

"brought tears to the eyes of some"
CD Reviews

"Galbraith has made something of a
sensation in the guitar world ... extraordinarily skillful, cohesive and (the right word here) passionate performances"
Stereo Review

Gitar ve ses kutusu.
Gitarın ilk çizimleri.

PAUL GALBRAITH
18 KASIM 2009 ÇARŞAMBA 20:00 MKM

Bugünün bilinen 6 telli gitarının Brahms çalmak için bilhassa baslar açısından yetersiz kaldığını görünce 8 telli bir gitar tasarladı. Bu enstrümanın volümünün de bir konser için yetersiz kaldığını görüp sesi arttırmak için Brezilyalı bir lütiyeye özel bir ses kutusu tasarlattı. Gitarı çello gibi dik tutarak çalıyor. Enstrümanın en altından çıkan madeni bir çubuk tınıyı yerde duran akustik kutuya ileterek sesin artmasını sağlıyor.

Paul Galbraith 1964 yılında Edinburgh'da doğdu. Ebeveynleri müzisyen olmamakla birlikte soyları 12. yüzyıl arpçı ve lutçularına kadar uzanmaktadır. Çocukluğunda başlayan müzik ve gitar öğrenimini takiben Alirio Diaz'ın önerisi ile Manchester konservatuarında devam etmiş, 1981 yılında 1. Segovia Gitar yarışmasını kazanarak madalyasını bizzat jüri başkanı Segovia'nın elinden alması ile gitar dünyasına büyük girişini yapmıştır.

“Classical Guitar” dergisi 1983 yılında Macaristan'da yapılan Esztergom Uluslararası Gitar Festivali sonrasında Paul Galbraith'i "jenerasyonunun eni iyi gitarcısı" olarak niteledi.

Brezilyalı ünlü gitarcı Sérgio Abreu ile bir bir sohbet sırasında gitarı sarılarak çalmanın, enstrümanın akustik kutusu üzerinde sağırlaştırıcı bir etkisi olduğu keşfederek çalgıyı dik tutmanın daha doğru olduğu yolunda bir karar verdiler. Titreşim kutusunun icadı ve uygulanması ile yeni düşünce daha da gelişti.

1994 yılında Paul Galbraith kendi tasarımı olan 8 telli "Brahms Gitarı" ile ilk albüm kaydını yaptı. Bu kaydı BACH ve HAYDN üzerine yoğunlaşmış kayıtlar izledi.

Paul Galbraith halen Brezilya'da yaşamakta, başlıcaları arasında Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bir çok ülkede konserler vermektedir.

Gramophone dergisi, Paul Galbraith'ın kayıtlarını gitarın bir enstrüman olarak geldiği önemli bir dönüm noktası olarak nitelemektedir.

Sanatçının DELOS tarafından yayınlanmış 5 adet albümü bulunmaktadır.Paul Galbraith gitarına bir örnek olmak üzere J.C. BACH Sonatas & Partitas albümü, La minör 1 numaralı sonat (orj. Sol minör), Adagio ve Füg'den kısa bir bölüm dinlemek için lütfen linki tıklayınız.

Galbarith gitarından...

P R O G R A M

HAYDN
Do diyez minör piyano sonatı (trans. Mi minör)
BERKELEY

Tema ve Çeşitlemeler
BACH
Çello süiti No. 6 BWV 1012
PONCE
‘La Folia de España’ üzerine Prelüd, Çeşitlemeler ve Füg

.........................................................................
8 TELLİ GİTAR: DAVID RUBIO

MKM MUSTAFA KEMAL MERKEZİ
BİLETLER: BILETIX 100-80-60-50TL
biletix.com
BILETIX ÇAĞRI MERKEZİ 0216 556 9800
BILETIX SATIŞ NOKTALARI
ALTIN KONUKLAR
ALTIN KURUMLAR
LALEKART SAHİPLERİ
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ


SALON GİŞESİ KONSER AKŞAMI 17:00'DE AÇILIR.ARALIK 2009
Bavouzet, son dönem başarılarını 16 Aralık'ta İstanbul Resitalleri'nde bir Saf Debussy resitali ile kutluyor.
Jean-Efflam Bavouzet, son olarak 2 Ekim'de Debussy vol.4 albümü ile 2009 Gramophone Best Instrumental Album of the Year ödülünü aldı. Ayrıca, "Classic FM Gramophone Awards - Artist of the Year 2009" ünvanına aday gösterildi.


Geçen resitalin yorumu
Alain Matalon'un Iddo Bar-Shai resitali yorumu MusicWeb International, Seen & Heard'de yayınlandı. Okumak için tıklayınız. TimeOut Istanbul ve Andante yazarı, yorumcu Alexandra Ivanoff ise resitalin başarılı sanatçısı için "Mr. Bar-Shai excels at reverie; he knows how to create the utmost delicacy." şeklinde görüş belirtti


OCAK 2010
Atlanta Symphony
Lazic Brahms
Rachmaninov albümü ile 2009 ECHO Müzik Ödülleri'nde "21. Yüzyılın Konçerto Albümü" ünvanını alan Dejan Lazic Brahms Keman konçertosu pömiyerini 1 Ekim'de Atlanta Symphony ile yaptı. Lazic, 13 Ocak'ta İstanbul'da!


Dinnerstein'ın
NY Philarmonic
konseri...

New York'un yeni gözdesi Simone Dinnerstein geçtiğimiz aylarda NY Philarmonic'le sahneye çıktı. Dinnerstein, 16 Haziran 2010'da İstanbul Resitalleri sezon kapanış resitalini veriyor.Önceki Resital
Iddo Bar-Shaï
14 Ekim 2009
Sonraki Resital
Jean-Efflam Bavouzet
16 Aralık 2009
 
BP

 
     
   
  Türk Hava Yolları
Beşiktaş Belediyesi
Eresin Hotels
Hertz
 
 
Cumhuriyet
SKYTURK AKŞAM

 
  Bilim İlaç
Doluca
Joy FM
Andante
 
 
THE GUIDE
Pearson Time Out

 
  Papermoon
Filmon
Wall
 
     
   

İ S T A N B U L   Istanbul Recitals    RESİTALLERİ
M&K